1396/09/25
فعاليت‌هاي پژوهشي شركت نفت و گاز پارس تشريح شد

فعاليت‌هاي پژوهشي شركت نفت و گاز پارس تشريح شد

در آستانه‌ ورود به هفته پژوهش و فناوري، سمينار تشريح دستاوردهاي «طرح جامع بهينه‌سازي توليد و عملكرد ميدان گازي پارس جنوبي» با حضور مديرعامل شركت نفت و گاز پارس و رئيس پژوهش و فناوري اين شركت برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی شرکت نفت‌وگاز پارس، مريم خرم، در سمینار تشریح دستاوردهای «طرح جامع بهینه‌سازی تولید و عملکرد میدان گازی پارس‌جنوبی با الگوی مدیریت پویای مخزن» با تبريك فرارسيدن هفته پژوهش به ارائه توضيحات اجمالي درخصوص عملكرد واحد پژوهش شركت نفت و گاز پارس پرداخت.
رئيس پژوهش و فناوري شركت نفت و گاز پارس با اشاره به امضاي قرارداد «طرح جامع بهينه‌سازي عملكرد ميدان گازي پارس جنوبي با الگوي مديريت پوياي مخزن» در سال 90 گفت: اين طرح كلان ملي از اواخر سال 90 شروع و در خردادماه امسال به پايان رسيد.
وي بودجه در نظر گرفته شده براي اين طرح را كه از محل منابع بودجه پژوهشي تخصيص داده شد، 10 ميليارد و 500 ميليون تومان عنوان كرد و افزود: اين پروژه داراي 9 زيرطرح است كه در حوزه‌هاي مختلفي از جمله زمين‌شناسي و لايه نفتي، بهينه‌سازي توليد، تجهيز آزمايشگاه و... بخش‌هايي را با تعامل و صحبت‌هايي كه از طرف مديريت مهندسي نفت و گاز، واحد پژوهش و مديريت‌هاي ديگري كه به نوعي درگير بودند با جلسات تعاملي به اين نتيجه رسيديم كه اين 9 پروژه با توجه به زمان و هزينه‌هايي كه در بر مي‌گيرد دستاوردهايي را كه انتظار داريم را به همراه داشته باشد.
خرم ضمن ابراز قدرداني از مشاركت پژوهشكده ازدياد برداشت و پارك فناوري پرديس به عنوان مشاور و مجري اين طرح، مديريت مهندسي نفت و گاز و ساير بخش‌هاي شركت، افزود: با همكاري و دانش‌افزايي و جلسات مكرر صورت گرفته در كنار اين دو مؤسسه، دستاوردهاي اين طرح بزرگ امروز ارائه خواهد شد.
وي فعاليت‌هاي اصلي اين طرح را در راستاي مديريت يكپارچه مخزن از جمله مديريت داده‌ها، مشخصه‌سازي و توصيف مخزن، برنامه‌ريزي، پياده‌سازي و بهينه‌سازي برشمرد و عنوان كرد: شناخت كامل مخزن به منظور اتخاذ روش‌هاي جلوگيري از كاهش شيب فشار در زمان توليد از اهداف اصلي اين طرح است.
خرم، ایجاد و تقویت زیرساخت پژوهشی کشور در حوزه گاز میعانی در ابعاد ارتقای تجهیزات ویژه آزمایشگاهی و تربیت نیروی انسانی متخصص را از ديگر دستاوردهاي اين طرح برشمرد و گفت: در حال حاضر اين آزمايشگاه، جزو آزمايشگاه‌هاي تراز اول گاز ميعاني محسوب مي‌شود.
به گفته رئيس پژوهش و فناوري شركت نفت و گاز پارس، کسب تجربه موفق در زمینه ایجاد یک ساختار برنامه‌ریزی و نیازسنجی پژوهشی مبتنی بر اجماع نظر پژوهشگران مراکز تحقیقاتی و نیروهای فنی و مهندسی شرکت‌های نفتی به جای رویکرد صرف عرضه محور یا تقاضامحور در كنار ایجاد یکی از بزرگترین شبکه‌های پژوهشی از میان اساتيد دانشگاه ها، مراکز پژوهشی، شرکت‌های مشاوره‌ای و متخصصان خارج از کشور در حوزه گاز میعانی از ديگر دستاوردهاي اين طرح است.
وي با اشاره به انجام موفق الزامات قوانین بالادستی در حوزه پژوهش و فناوری در خصوص هزینه‌کرد بهینه تعهدات مالی این حوزه برای ارتقای زیرساخت‌های پژوهشی کشور همسو با نیازهای فناورانه صنعت نفت عنوان كرد: در نهايت با تكيه بر تجارب گذشته توانستيم با اتخاذ استراتژی مبتنی بر آینده‌نگری و جهت‌گیری طرح‌های آتی مبتنی بر دستاوردهای این طرح پژوهشی، براي رفع نیازهای حال و آینده شرکت نفت و گاز پارس برنامه‌ريزي كنيم.
طرح مستندسازي درس‌آموخته‌ها و راهكارهاي برتر مديريت طرح‌ها و پروژه‌هاي پارس جنوبي يكي ديگر از برنامه‌هاي واحد پژوهش و فناوري شركت نفت و گاز پارس است كه به گفته مريم خرم، طي ماه‌هاي آتي توسط دانشگاه شهيد بهشتي اجرا خواهد شد.آخرين اخبار

Copyright 2017 © Pars Oil And Gas Company