1396/10/10
برداشت 500 ميليون فوت مكعب گاز غني از سكوي 14A تا اواخر بهمن‌ماه

برداشت 500 ميليون فوت مكعب گاز غني از سكوي 14A تا اواخر بهمن‌ماه

مجري طرح توسعه فاز 14 پارس جنوبي پيش‌بيني كرد با نصب سكوي اصلي 14A تا پايان‌دي‌ماه، برداشت 500 ميليون فوت‌مكعب گاز غني از طرح توسعه فاز 14 پارس جنوبي تا بيست‌ودوم بهمن‌ماه محقق شود.
به گزارش روابط‌عمومي شركت نفت و گاز پارس، حميدرضا مسعودي از انجام عمليات بارگيري سازه دريايي 14A در طول هفته جاري خبر داد و گفت: به اين ترتيب عمليات نصب نخستين سكوي طرح توسعه فاز 14 در تاريخ 20 تا 22 دي‌ماه انجام خواهد شد.
وي با اشاره به اتمام عمليات حفاري 8 حلقه چاه و امكان برداشت گاز از ميدان مشترك پارس جنوبي در بلوك فاز 14، پيش‌بيني كرد تا بيست‌ودوم بهمن‌ماه سال جاري (كمتر از يك ماه پس از نصب سكوي 14A)، برداشت 500 ميليون فوت مكعب گاز غني از فاز 14 پارس جنوبي آغاز شود.
مسعودي اجراي كامل عمليات لوله‌گذاري خطوط 32 و 5/4 اينچي انتقال گلايكول و خطوط درون‌ميداني 18 اينچي بين سكوهاي اصلي و فرعي به طول 230 كيلومتر را از اقدامات مؤثر به منظور امكان توليد از موقعيت فاز 14 عنوان كرد و افزود: گاز غني برداشت شده از چاه‌هاي سكوي 14A از طريق بخشي از اين خطوط لوله به پالايشگاه فاز 12 براي تصفيه و شيرين‌سازي منتقل مي‌شود.

*تأمين كالاهاي مورد نياز پالايشگاه
مجري طرح توسعه فاز 14 همچنين از سفارش‌گذاري و تأمين تمامي كالاهاي مورد نياز پالايشگاه اين فاز و رفع مشكلات مهندسي و اجرايي آن خبر داد و گفت: با انتخاب و بكارگيري پيمانكاران قوي و ذيصلاح توسط پيمانكار اصلي، ساماندهي مناسبي در مجموعه پيمانكاران اين طرح صورت گرفت و مصالح و كالاهاي موردنياز تأمين و به پالايشگاه حمل شد.
مسعودي به تجهيزات ثابت و متغير مورد نياز واحد لخته‌گير، شيرآلات و اتصالات پالايشگاه هم اشاره كرد و افزود: سازندگان اين كالاها به طور كامل مشخص شده‌اند، عمليات نصب بخشي از اين تجهيزات با روند مناسبي در حال اجرا است و بخش ديگر تا پايان سال جاري به پالايشگاه حمل مي‌شوند.
به گفته وي، عمليات احداث باقيمانده لوله‌كشي خطوط زيرزميني پالايشگاه فاز 14 با روند مناسبي در حال اجرا است و پيش‌بيني مي‌شود تا پايان سال جاري به پيشرفت بيش از 95 درصدي برسد، همچنين عمليات اجرايي احداث خطوط لوله 42 اينچي انتقال گاز شيرين از پالايشگاه به خط لوله سراسري (OSBL)، واحد آبگير مستقل پالايشگاه و احداث پست برق نيز با پيشرفت قابل قبولي در حال انجام است.
مجري طرح توسعه فاز 14 پارس جنوبي ضمن اشاره به بازديد مديرعامل شركت نفت و گاز پارس از روند پيشرفت توسعه اين فاز گفت: طبق تعهدات روند پيشرفت عمليات اجرايي واحدهاي يوتيليتي پالايشگاه از جمله واحد 121 توليد بخار، واحد 123 و 124 توليد هوا و نيتروژن، واحدهاي 126 و 127 و 128 مربوط به آب پالايشگاه و واحد لخته‌گير مطابق با برنامه زمان‌بندي از پيشرفت قابل قبولي برخوردار است.
حميدرضا مسعودي سرعت‌بخشي به روند پيشرفت پروژه را نيازمند تأمين منابع مالي دانست و خاطرنشان كرد: خوشبختانه با پيگيري‌هاي مستمر مديريت شركت نفت و گاز پارس، تأمين منابع مالي اين طرح عظيم و پرداخت مطالبات پيمانكاران در زمان مقرر انجام خواهد شد.


آخرين اخبار

Copyright 2017 © Pars Oil And Gas Company