1396/10/23
تولید بیش از 17میلیون مگاوات ساعت برق در نیروگاه متمرکز پارس جنوبی

تولید بیش از 17میلیون مگاوات ساعت برق در نیروگاه متمرکز پارس جنوبی

مدیرعملیات تولید شرکت نفت و گاز پارس با اشاره به ارسال بیش از هفت میلیون مگاوات ساعت برق به پالایشگاه های گازی پارس جنوبی، اعلام کرد: از ابتدای راه اندازی نیروگاه متمرکز پارس جنوبی تاکنون ، 17 میلیون و 700 هزار مگاوات ساعت برق در نیروگاه متمركز پارس جنوبی تولید شده است.

به گزارش روابط عمومی شرکت نفت و گاز پارس، علیرضا عبادی با اعلام اینکه در شرایط فعلی ، نیروگاه متمرکز پارس جنوبی تنها منبع تامین کننده انرژی در تعداد زیادی از فازهای پالایشگاهی پارس جنوبی است ، گفت: این نیروگاه با ثبت 76 هزار نفر ساعت کار بدون حادثه، به عنوان زیر مجموعه معاونت عملیات و پشتیبانی ، از سال 88 تاکنون در حال بهره برداری است.

مدیرعملیات تولید شرکت نفت و گاز پارس درباره مشخصات و موقعیت نیروگاه متمرکز گفت: این نیروگاه مشتمل بر 6 واحد گازی مدل V94.2 مجموعا به ظرفیت نامی 1000 مگاوات به همراه سیستم های جانبی شامل دیزل خانه، ایستگاه تقلیل فشار گاز، کمپرسور خانه، پمپ خانه و ایستگاه آتش نشانی، دو پست 132 و یک پست 400 کیلو ولت در زمینی به مساحت 28 هکتار در شمال شرقی فاز های 15 و 16 واقع شده است.

عبادی به تشریح جزئیات تولید برق در نیروگاه متمرکز پرداخت و گفت: از ابتدای بهره برداری از این نیروگاه، بیش از 17 میلیون و 700هزار مگاوات برق تولیده شده که از این مقدار برق تولیدی، هفت میلیون و 700 هزار مگاوات ساعت برق به فازهای پالایشگاهی پارس جنوبی و مابقی نیز به شبکه سراسری اختصاص داده شده است.

این مقام مسئول اظهار کرد: مأموریت نیروگاه متمرکز پارس جنوبی، تأمین برق ایمن و پایدار فازهای پالایشگاهی پارس یک (فازهای 10-9، 16-15، 18-17، 21-20)، فازهای پالایشگاهی پارس دو (فازهای 12، 13، 19، 24-22) و نیز پشتیبان برق فازهای یک تا هشت ، تاسیسات میعانات گازی ، آبگیرها، مصارف منطقه ویژه انرژی و صنایع پایین دستی است ، ضمن آنکه به عنوان یک منبع مطمئن درتأمین برق شبکه سراسری در مواقع کمبود انرژی مثمر ثمر بوده است.

وی برق رسانی ایمن، پایدار و مستمر به فازهای پالایشگاهی مناطق پارس یک و دو را ماموریت بسیار مهم نیروگاه متمرکز عنوان کرد و گفت: برهمین اساس و به منظور افزایش پایداری تولید، این نیروگاه در قالب پروژه ای با احداث پست و خطوط 400 کیلو ولت ، مهرماه امسال به شبکه سراسری برق متصل شد.

به گفته عبادی با احداث این پست برق، دریافت انرژی از شبکه سراسری امکان پذیر شده و ضمن پایداری واحد های نیروگاه و تامین انرژی فازهای پالایشگاهی در شرایط ایمن و مستمر ، در صورت بروز نارسائی در تولید توان نیروگاه، تأمین انرژی الکتریکی فاز های پالایشگاهی تا حد بسیار زیادی بواسطه اتصال به شبکه سراسری از دو نقطه(132 و 400 کیلوولت) تضمین خواهدشد.

مدیرعملیات تولید شرکت نفت و گاز پارس به طرح احداث شبکه رینگ پارس یک به منظور پشتیبانی و تأمین انرژی الکتریکی مورد نیاز فازهای پالایشگاهی یک تا هشت اشاره کرد و افزود: با تلاش و حمایت های صورت گرفته ، این اقدام مهم برای پالایشگاه های 4 و5 به پایان رسیده و برای پشتیبانی و تأمین انرژی فازهای پالایشگاهی یک تا سه نیز بزودی محقق خواهد شد.

عبادی با بیان اینکه شرکت نفت و گاز پارس با هدف حمایت از محیط زیست ، کاهش آلاینده های زیست محیطی و گازهای گلخانه ای را یکی از اهداف مهم خود دانسته و در این مسیر گام های موثری برداشته است، افزود: برای نیل به این منظور، تبدیل نیروگاه گازی پارس جنوبی به نیروگاه سیکل ترکیبی در دستور کار مجری طرح های نیروگاهی این شرکت قرار دارد.

مدیرعملیات تولید شرکت نفت و گاز پارس افزود: در این نوع نیروگاه با استفاده از بویلرهای بازیافت حرارتی، از حرارت موجود در گازهای خروجی از توربین های گاز برای تولید بخار و سپس ، راه اندازی توربوژنراتورهای بخاری استفاده و متعاقب آن برق تولید می شود.

به گفته عبادی با این عمل علاوه بر کاهش آثار مخرب زیست محیطی، راندمان 25 تا 40 درصد ی نیروگاه گازی ، به حدود 60 درصد افزایش خواهد یافت.


آخرين اخبار

Copyright 2017 © Pars Oil And Gas Company