1396/10/30
بهره‌برداري از يك پست اسكله صادرات LPG تا سال آينده

بهره‌برداري از يك پست اسكله صادرات LPG تا سال آينده

سرپرست طرح‌هاي پشتيباني نفت و گاز از تعهد پيمانكار احداث بندر صادراتي و خدماتي تمبك مبني بر بهره‌برداري از يك پست اسكله صادرات LPG تا سال آينده خبر داد.
به گزارش روابط‌عمومي شركت نفت و گاز پارس، سيدمحي‌الدين جعفري در تشريح آخرين وضعيت احداث بندر صادراتي و خدماتي تمبك گفت: عمليات احداث بندر صادراتي و خدماتي تمبك كه تنها بندر خدماتي شركت ملي نفت ايران در سايت پارس دو خواهد بود، از فروردين‌ماه سال 1393 آغاز شده است و هم‌اكنون از پيشرفت فيزيكي 43 درصدي مورد تأييد مشاور كارفرما برخوردار است.
سرپرست طرح‌هاي پشتيباني نفت و گاز شركت نفت و گاز پارس، اهداف اين طرح را احداث دو پست اسکله صادرات LPG هر کدام با توانایی پهلودهی به کشتی‌هایی با ظرفیت بارگیری 50 هزارتن گاز مایع، احداث یک پست اسکله مدرن و مکانیزه صادرات گوگرد با ظرفیت بارگیری 2هزار تن در ساعت براي شناورهاي 5000 تا پنجاه هزار تن (DWT) عنوان كرد و افزود: همچنين احداث دو انبار ذخیره‌سازی گوگرد هر کدام با ظرفیت 43 هزار تن گوگرد، احداث دو موج‌شکن غربی (به طول 2969 متر) و شرقی (به طول 1757 متر) به صورت كيسوني و سنگريزه‌اي، احداث واحد 149 فازهاي پالايشگاهي 24-22 جهت انتقال LPG براي صادرات و احداث تاسيسات صنعتي TOP DECK در دستور كار اين طرح قرار دارد كه به منظور صادرات فرآورده‌هاي توليدي LPG پالايشگاه‌هاي گازي در حال ساخت است.
وي همچنين ساخت ساختمان‌هاي اداري و صنعتي به مساحت 2000 مترمربع را از اهداف ديگر اين طرح برشمرد.
جعفري با اشاره به اينكه بندر خدماتی و صادراتی تمبك در پارس‌جنوبی با عمق حداکثر 35 متر، عمیق‌ترین بندر ایران و خلیج فارس بشمار می‌آید، افزود: بر اساس تعهد پيمانكار و برنامه زمانبندي مشخص شده، پيش‌بيني مي‌شود بهره برداري از پست هاي اسلكه صادرات LPG تا پايان سال 97 محقق شود.
سرپرست طرح‌هاي پشتيباني نفت و گاز، درباره آخرين اقدامات انجام شده تاکنون به منظور بهره‌برداري از نخستين اسكله صادرات LPG اين منطقه اظهار كرد: ‌در حال حاضر عمليات ساخت زیرسازه بتنی اسکله شماره 1 به پایان رسیده و عمليات نصب فندرها برای قابلیت اتصال کشتی به اسکله در حال انجام است، همچنين عمليات ساخت روسازه اسكله كه شامل نصب بازوهاي بارگيري و سایر تأسیسات و تجهیزات انتقال و صادراتLPG خواهد بود بزودي توسط پيمانكار شركت پتروسينا آريا آغاز خواهد شد.
وي درباره مراحل پيشرفت احداث موج‌شكن‌هاي بندر صادراتي و خدماتي تنبك نيز خاطرنشان كرد: عمليات احداث موج‌شكن غربي اين بندر با استفاده از 19 كيسون و مغزه سنگي تا طول 1373 متري پيش رفته است كه با استقرار 29 كيسون باقيمانده، ساخت اين موج‌شكن به پايان خواهد رسيد، همچنين تكميل موج‌شكن شرقي اين بندر تا طول 1290 متري پيش رفته و 467 متر ديگر از عمليات احداث اين بخش باقي‌مانده است.

*آخرين وضعيت ساخت اسكله صادرات و انبارهاي مكانيزه ذخيره‌سازي گوگرد
سرپرست طرح‌هاي پشتيباني شركت نفت و گاز پارس پيش‌بيني كرد با تزريق به موقع منابع مالي اين پروژه، اسكله صادرات گوگرد اين بندر كه سازه آن متشكل از شمع و عرشه خواهد بود تا زمستان سال آينده به بهره‌برداري اوليه برسد.
به گفته سيد محي‌الدين جعفري، عملیات بتن‌ریزی دو انبار مكانيزه ذخيره‌سازي گوگرد، پس از انجام تراکم دینامیکی و تست‌های مرتبط با آمادگی زمین جهت احداث تاسیسات مرتبط با آن آغاز شده و فرآيند ساخت سازه بتني و اسكلت فلزي يكي از اين انبارها تا پايان سال جاري به اتمام مي‌رسد، همچنين عمليات ساخت اسكلت فلزي دومين انبار مكانيزه ذخيره‌سازي گوگرد به سال آينده موكول خواهد شد.
قرارداد اجرای این طرح در قالب قرارداد EPC با تامين اعتبار منابع داخلي شركت ملي نفت ايران در سال 93 از طرف شرکت نفت و گاز پارس به عنوان نماينده شركت ملي نفت ايران به قرارگاه خاتم‌الانبیاء(ص) واگذار شده و شرکت «عمران‌ساحل» نیز به عنوان پیمانکار اجرای زیرسازه این طرح در حال فعالیت است. افزون بر این، بخش عمليات طراحي ،خريد كالا و اجراي پايانه صادرات LPG توسط شركت «پتروسينا آريا» پيمانكار فاز پالايشگاهي 22 تا 24 در حال اجرا است.


آخرين اخبار

Copyright 2017 © Pars Oil And Gas Company