1396/12/05
مشعل نخستین سکوی فاز 14 پارس جنوبی روشن شد

مشعل نخستین سکوی فاز 14 پارس جنوبی روشن شد

مشعل نخستین سکوی فاز 14 پارس جنوبي صبح امروز (شنبه، 5 اسفندماه) با ثبت رکوردی جدید روشن شد.

به گزارش روابط عمومی شرکت نفت و گاز پارس سکوی 14A پارس جنوبی نخستین عرشه طرح توسعه فاز 14 ،كه با وزنی معادل ۲۵۰۰ تن چهارم بهمن ماه امسال با موفقیت در بلوک مخزنی این طرح نصب شده بود، در مرحله برداشت گاز قرار گرفت.

حمیدرضا مسعودی مجری طرح توسعه فاز 14 پارس جنوبی با اعلام اینکه این سکو با ثبت رکوردی تازه در پارس جنوبی و در مدت 18 روز از مرحله نصب ، آماده تولید گاز می شود، گفت: پیش بینی می شود گاز ترش غنی سکوی 14A با ظرفیت 500 میلیون فوت مکعب در روز توسط یک خط لوله ۳۲ اینچی، تا 20 اسفندماه امسال از بلوک این فاز به پالایشگاه فازهای منطقه پارس دو در کنگان منتقل می شود.


به گفته این مجری طرح در شرکت نفت و گاز پارس عملیات نصب و راه اندازی این سکو با تلاش و مشارکت گسترده مجموعه کارفرما، شرکت ایزوایکو به عنوان مجری ساخت، نصب و راه اندازی و سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران به عنوان رهبر كنسرسيوم توسعه فاز ١٤ صورت گرفته است.

مجری فاز 14 با بیان اینکه شرکت ملی حفاری ایران پیمانکار عملیات حفاری چاه های این فاز بوده است افزود: در مرحله نخست، از ۱۱ حلقه چاه سکوی A فاز ۱۴ پارس جنوبی، ۸ حلقه چاه بعد از عملیات کامل نصب و راه اندازی سکو، در مدار تولید قرار خواهند گرفت.

طرح توسعه فاز ١۴ پارس جنوبی با هدف تولید روزانه ۵۶ میلیون و ۶٠٠ هزار مترمکعب گاز ترش و ٧۵ هزار بشکه میعانات گازی در منطقه پارس دو در حال اجراست. تولید سالانه بیش از یک میلیون تن گاز مایع، یک میلیون تن اتان مصرفی واحدهای پتروشیمی و تولید روزانه ۴٠٠ تن گوگرد از دیگر تولیدات این فاز خواهد بود.

اجرای پروژه این فاز به کنسرسیومی متشکل از سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو)، شرکت مدیریت طرح‌های صنعتی ایران، شرکت مهندسی و ساخت تأسیسات دریایی ایران، شرکت ملی حفاری ایران، شرکت مجتمع کشتی سازی و صنایع فراساحل ایران، شرکت مدیریت پروژه‌های نیروگاهی ایران (مپنا)، شرکت پایندان و شرکت ماشین سازی اراک واگذار شده که مسئولیت رهبری کنسرسیوم را سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو) عهده دار است.


آخرين اخبار

Copyright 2017 © Pars Oil And Gas Company