1397/02/16
توسعه بخش دریایی میدان گازی پارس جنوبی امسال تکمیل می شود

توسعه بخش دریایی میدان گازی پارس جنوبی امسال تکمیل می شود

معاون وزیر نفت از تکمیل بخش دریایی طرح های توسعه پارس جنوبی تا پایان سال جاری خبر داد.

به گزارش روابط عمومي شركت نفت و گاز پارس؛ علی کاردر، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در نشست خبری که امروز (یکشنبه، 16 اردیبهشت 97) در حاشیه بیست و سومین نمایشگاه بین المللی صنعت نفت، گاز و پتروشیمی برگزار شد، از تکمیل بخش دریایی طرح های باقیمانده توسعه پارس جنوبی شامل فازهای 13، 14 و 22-24 پارس جنوبی خبر داد و گفت: در احداث بخش پالایشگاهی نیز دو فاز 13 و 22-24 تکمیل می شود و بخشی از احداث پالایشگاه فاز 14 به سال 98 موکول می شود.

کاردر اظهار کرد: به جز طرح توسعه بخش فراساحل فاز 11، توسعه پارس جنوبی در تمامی فازها به پایان می رسد و علاقه مندیم که فعالیت بهره برداری از میادین گازی پارس جنوبی را به بخش خصوصی واگذار کنیم.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران به تولید میعانات گازی از میدان مشترک پارس جنوبی نیز اشاره کرد و گفت: هم اکنون روزانه 660 هزار بشکه میعانات گازی از این میدان برداشت می شود که 240 هزار بشکه آن به پالایشگاه ستاره خلیج فارس اختصاص می یابد.

وی با اشاره به صادرات روزانه 300 هزار بشکه میعانات گازی از مخزن مشترک پارس جنوبی گفت: با وارد مدار شدن پالایشگاه سیراف، میزان صادرات میعانات گازی کشور به حد قابل توجهی کاهش می یابد که گام مهمی برای جلوگیری از خام فروشی محسوب می شود.

کاردر همچنین در پاسخ به پرسشی درخصوص عملکرد شرکت توتال در توسعه فاز 11 و احتمال خروج از این قرارداد در صورت تحریم آمریکا اظهار کرد: هر یک از شرکای این کنسرسیوم که از قرارداد فاز 11 خارج شود، تمام سهام خود را به شریک بعدی منتقل خواهد کرد، همچنین تمام سرمایه ای برای توسعه میدان هزینه کرده است، تا زمانی که میدان به تولید نرسد، برنمی گردد.

وی افزود: توتال تا کنون نزدیک به 90 میلیون دلار هزینه کرده است، با این حال به موازات این قرارداد در حال مذاکره با مشاورین خارجی برای انتقال فناوری تأسیسات و کمپرسورهای تقویت فشار مخازن نفت و گاز هستیم تا اگر به هر علتی قرارداد فاز 11 بر اساس پیش بینی ها پیش نرفت، بتوانیم از سکوهای 20 هزار تنی و تأسیسات ازدیاد برداشت استفاده کنیم.

به گفته معاون وزیر نفت، در حال حاضر ظرفیت تولید میدان گازی پارس جنوبی بیش از 550 میلیون مترمکعب در روز است.


آخرين اخبار

Copyright 2017 © Pars Oil And Gas Company