1397/04/04
واگذاری تدریجی بهره برداری میادین نفت و گاز به شرکت های خصوصی

واگذاری تدریجی بهره برداری میادین نفت و گاز به شرکت های خصوصی

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با اشاره به لزوم توانمندی شرکت های خصوصی در حوزه مدیریت یکپارچگی دارایی های فیزیکی صنعت نفت از واگذاری تدریجی عملیات بهره برداری به بخش خصوصی خبر داد.
به گزارش روابط عمومی شرکت نفت و گاز پارس، علی کاردر، امروز (دوشنبه، 4 تیرماه 1397) در نخستین کنفرانس بین المللی مدیریت یکپارچگی دارایی های فیزیکی نفت و گاز در بخش ساحل و فراساحل که در هتل اسپیناس پالاس تهران برگزار شد، به اهمیت مدیریت دارایی های فیزیکی این صنعت اشاره کرد و گفت: شرکت ملی نفت ایران به عنوان کارفرما، به موضوع مدیریت دارایی های فیزیکی نفت توجه ویژه ای دارد و نقشه راهی برای این موضوع تدوین شده است.
معاون وزیر نفت با اشاره به عمر تأسیسات در حال بهره برداری صنعت نفت کشور افزود: شرکت ملی نفت ایران بیشترین دارایی ها را در حوزه فراساحل در اختیار دارد که با خطر جدی خوردگی، انفجار و آسیب دیدگی مواجه هستند که در صورت عدم رسیدگی، هزینه های هنگفت کاهش تولید و کاهش درآمدزایی را در پی خواهد داشت.
کاردر ارزش دارایی های صنعت نفت کشور را بالغ بر 400 میلیارد دلار عنوان کرد و گفت: ضرورت اعمال مدیریت دارایی های فیزیکی که مصداق «پیشگیری بهتر از درمان است» بیش از گذشته احساس می شود و باید در این زمینه فرهنگ سازی صورت گیرد.

*تدوین نظام نامه استانداردهای ملی مدیریت یکپارچگی دارایی های فیزیکی صنعت نفت
در ادامه این کنفرانس حبیب الله بیطرف، معاون وزیر نفت در امور مهندسی، پژوهش و فناوری با اشاره به نقش حائز اهمیت صنعت نفت کشور در سطح جهانی و اوپک و سهم 70 درصدی فرآورده های نفتی در صادرات ایران گفت: دارایی های صنعت نفت در بخش فراساحل بیش از 50 میلیارد دلار برآورد شده است که نشان از اهمیت دوچندان مدیریت دارایی های فیزیکی این بخش دارد.
بیطرف با بیان اینکه نظام نامه مدیریت دارایی های فیزیکی صنعت نفت و گاز در سال 93 تدوین و ابلاغ شد، افزود: ساختار مناسبی در ستاد وزارت نفت با عنوان اداره کل دارایی های فیزیکی صنعت نفت استقرار یافته و به دنبال آن باید در شرکت های اصلی وزارت نفت نیز واحد سازمانی متناسب در این زمینه به وجود آمده یا معین شود.
به گفته معاون وزیر نفت در امور مهندسی، پژوهش و فناوری، در صورتی که نظام مدیریت یکپارچه دارایی ها در پیکره عظیم صنعت نفت استقرار یابد، کاهش هزینه، افزایش بهره وری و ایمنی، مصرف بهینه انرژی و در نهایت اثربخشی پایدار سازمان را در پی خواهد داشت.
مدیران ارشد و کارشناسان شرکت نفت و گاز پارس با حضور در میزگردهای تخصصی این کنفرانس دوروزه ضمن معرفی فرصت ها و چالش های استقرار مدیریت یکپارچگی دارایی ها در صنعت نفت، پاسخگوی سوالات علاقمندان و نمایندگان شرکت های فعال در این حوزه خواهند بود.
شرکت نفت و گاز پارس به عنوان یکی از شرکت های زیرمجموعه شرکت ملی نفت ایران راهبری، توسعه و بهره برداری از مگاپروژه های پارس جنوبی و برخی از میادین گازی حوزه خلیج فارس از جمله میدان فرزاد، میادین گازی پارس شمالی، گلشن، فردوسی، بلال و لایه های نفتی پارس جنوبی را برعهده دارد.
نخستین کنفرانس مدیریت یکپارچگی دارایی ها در صنعت نفت و گاز ساحل و فراساحل از سوی شرکت مهندسی و ساخت تأسیسات دریایی امروز در هتل اسپیناس پالاس تهران آغاز به کار کرده و تا فردا (پنجم تیرماه 1397) ادامه دارد.


آخرين اخبار

Copyright 2017 © Pars Oil And Gas Company