1397/07/04
انجام عملیات بارگیری دو سکوی فاز ۱۳ پارس جنوبی بصورت همزمان

انجام عملیات بارگیری دو سکوی فاز ۱۳ پارس جنوبی بصورت همزمان

عملیات بارگیری عرشه اصلی 13B و اقماری 13D طرح توسعه فاز ۱۳ پارس جنوبی از یارد صنعتی صدرا در بوشهر آغاز شد.
به گزارش روابط‌عمومی شرکت نفت و گاز پارس، پیام معتمد مجری طرح توسعه فاز ۱۳ پارس جنوبی با اعلام این خبر گفت: عرشه اصلی SPD-13B نخستین سکوی دریایی این طرح است که عملیات بارگیری آن با پیشرفتی بالغ بر ۹۸ درصد صبح روز گذشته (سه شنبه، 3 مهر) آغاز شد و تا پاسی از شب ادامه داشت.
وی همچنین از آغاز عملیات بارگیری دومین سکوی طرح توسعه فاز 13 بلافاصله پس از بارگیری نخستین سازه دریایی خبر داد و افزود: مراحل انتقال، بارگیری و مهاربندی دومین عرشه اقماری SPD_13D از صبح امروز (چهارشنبه، 4 مهر) آغاز شده و پیش بینی می شود تا پایان امروز تکمیل شود.
به گفته معتمد، بارگیری دو سکوی این طرح بر روی شناور FLB124 انجام می شود و پس از اتمام عملیات مهاربندی، برای نصب به موقعیت دریایی خود در مخزن مشترک پارس جنوبی هدایت می‌شوند.
مجری طرح توسعه فاز 13 پارس جنوبی با اشاره به اینکه تمامی مراحل طراحی و ساخت این دو سازه عظیم دریایی با وزنی حدود ۲۲۰۰ تن توسط متخصصان داخلی انجام گرفته است، افزود: بخش عمده‌ای از کالاها و تجهیزات مورد نیاز ساخت این دو سازه از منابع تولیدکننده داخلی سفارش گذاری و تامین شده است.
معتمد ظرفیت برداشت گاز هر یک از سکوهای اصلی و اقماری طرح توسعه فاز 13 پارس جنوبی را 500 میلیون فوت مکعب در روز عنوان و پیش‌بینی کرد عملیات نصب هر دو سازه دریایی 13B و 13D تا ابتدای آبان سال جاری به پایان رسیده و در زمستان برداشت گاز غنی از مخزن مشترک پارس جنوبی را آغاز کند، بدین ترتیب ظرفیت برداشت گاز از طرح توسعه فاز 13 پارس جنوبی به 1 میلیارد فوت مکعب در روز خواهد رسید.


آخرين اخبار

Copyright 2017 © Pars Oil And Gas Company