1397/07/04
آمادگی پارس جنوبی برای تأمین سوخت زمستانی کشور

آمادگی پارس جنوبی برای تأمین سوخت زمستانی کشور

معاون توسعه و مهندسی شرکت ملی نفت ایران در بازدید از مراحل ساخت سکوهای گازی پارس جنوبی در بوشهر از افزایش ظرفیت 3 میلیارد فوت مکعبی برداشت گاز از مخزن پارس جنوبی و آمادگی کامل برای تأمین سوخت زمستانی کشور خبر داد.
به گزارش روابط عمومی شرکت نفت و گاز پارس، غلامرضا منوچهری صبح امروز (چهارشنبه، 4 مهر 97) در جریان بازدید از یارد شرکت صنایع دریایی ایران (صدرا) با اشاره به فعالیت گسترده به منظور ساخت ده سکوی گازی پارس جنوبی گفت: 10 سکو برای فازهای 13 ، 14 و 22 تا 24 در این یارد در ماه‎های گذشته در حال ساخت و تکمیل بوده است و امروز شاهد عملیات بارگیری همزمان 2 سکو از فازهای 13 هستیم که بر روی بارج قرار گرفته و در روزهای آینده برای نصب در موقعیت خود به سمت دریا حرکت می کنند.
وی از آمادگی کامل برای 3 میلیارد فوت مکعب افزایش تولید از مخزن مشترک پارس جنوبی در قالب سه طرح توسعه ای تا انتهای پاییز خبر داد و گفت: به این ترتیب حداکثر تا اواسط زمستان سال جاری گاز مورد نیاز زمستان را به صورت کامل تأمین خواهیم کرد.
منوچهری با بیان اینکه تا اوایل سال آینده نیز بقیه سکوها به دریا حمل می شود، افزود: به این ترتیب در مجموع تا سال آینده، 6 فاز کامل پارس جنوبی با ظرفیت 6 میلیارد فوت مکعب در مدار تولید قرار خواهد گرفت.
وی به تعدد سکوهای 10 گانه و توقف فعالیت آنها در گذشته در یارد صدرا اشاره و اظهار کرد: این موضوع، روند انتقال و جابجایی این سکوها را بر روی شناورهای حمل دچار مشکل کرده بود، اما خوشبختانه همکاران ما در شرکت صدرا با کمک کارفرما و مهندسین ایرانی سایت، راهکارهای خلاقانه ای را بکار برده و توانستند سکوهای 2500 تنی سنگین را روی خشکی جابجا و امکان حمل آنها را از طریق روش بوژی و ساخت اسکیت وی ها به دریا فراهم کنند.
منوچهری به موضوع تحریم هم اشاره کرد و گفت: کالاها و تجهیزاتی که از خارج کشور خریداری شده و نیاز به راه اندازی داشتند، از سوی شرکت‎های خصوصی ایرانی به عنوان پیمانکاران فرعی صدرا در استاندارد بالایی راه‎اندازی شده‎اند و از عملکرد مجموعه تجهیزاتی که در ساخت سکوها استفاده شده است، اطمینان کافی داریم.
معاون مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران افزود: پیشرفت عملیات ساخت سکوها در خشکی به 98 درصد رسیده است و حتی بخشی از تست های مربوط به آخرین مراحل پیش راه اندازی و راه اندازی دریا نیز در خشکی انجام می شود.
غلامرضا منوچهری پیش‎بینی کرد بر اساس برنامه ریزی انجام شده این سکوها ظرف 45 روز آینده نصب و راه اندازی شوند که از استاندارد کمی و کیفی مطلوبی برخوردار است.
وی به فعالیت 1700 نفر در یارد صدرا اشاره کرد که در اوج فعالیت‎ها تعداد نیروهای شاغل در این یارد به 3500 نفر نیز می رسد.
منوچهری در پایان با قدردانی از فعالیت‌هاي تاثيرگذاري که به دست متخصصان ایرانی در پارس جنوبی در حال انجام است، خاطرنشان کرد: ظرفیت خوبی برای تامین گاز زمستانی در حال شکل گیری است.


آخرين اخبار

Copyright 2017 © Pars Oil And Gas Company