1397/07/28
آمین آلوده فاز ۱۳ پارس جنوبی به روش تقطیر در خلا تصفيه شد

آمین آلوده فاز ۱۳ پارس جنوبی به روش تقطیر در خلا تصفيه شد

براي نخستين بار در صنعت نفت و با ظرفيت بالا در كشور، تصفيه آمين آلوده فاز 13پارس جنوبي به روش تقطير در خلاء با موفقيت انجام شد.

به گزارش روابط‌عمومي شركت نفت و گاز پارس، مجری طرح توسعه فاز ۱۳ پارس جنوبي با اعلام خبر فوق افزود: تصفیه بیش از ۳۰۰ مترمکعب آمین با خلوص ۳۵ درصد وزنی که به علت نشت آب دریا در کولر تنظیم دمای ردیف‌های شیرین‌سازی پالايشگاه فاز 13 به شدت آلوده شده بود با موفقیت به انجام رسید.

معتمد به هزينه‌هاي بالا و روند طولاني‌مدت تأمين آمين MDEA از خارج از كشور اشاره كرد و گفت: با بررسي واحدهاي عملياتي موجود در منطقه و شبيه‌سازي فرآيند آنها، تغييرات لازم در واحد ريكلايمر پالایشگاه‌ دهم پارس جنوبی که از نوع تقطیر در خلاء است، صورت پذیرفت و عملیات تصفيه آمين با افزودن پمپ‌ها، مخازن و خطوط ارتباطی جدید به واحد ریکلایمر با موفقیت به انجام رسید.
وي با اشاره به ميزان بازيافت 85 تا 90 درصدي آمين در اين روش خاطرنشان كرد: با بكارگيري اين روش کلیه ترکیبات مزاحم موجود در آمین آلوده به طور کامل حذف می‌شود.

پيام معتمد يكي از محاسن بزرگ اجراي این طرح را ایجاد امکانات دائمی برای تصفیه آمین‌های آلوده موجود و احتمالی آتی در پالایشگاه‌های منطقه برشمرد و تأكيد كرد: اجراي اين روش مزیت اقتصادی بزرگی را از لحاظ صرفه‌جویی در زمان تامین آمین و نیز جلوگیری از کاهش تولید گاز کشور در پي دارد.

مجري طرح توسعه فاز 13 پارس جنوبي ضمن قدرداني از حمايت‌هاي بي‌دريغ مديرعامل شركت نفت و گاز پارس از اين طرح افزود: انجام این پروژه حاصل هم‌اندیشی و همکاری شرکت‌های مختلف در سطح منطقه پارس‌جنوبی و نشان‌دهنده اتحاد و همبستگی ملّی است که با مشارکت شرکت‌های نفت و گاز پارس، پالایشگاه دهم مجتمع گازی پارس‌جنوبی، پترو پایدار ایرانیان، بهره‌برداری و مدیریت پتروپارس (POMC) و تسکو با هدایت طرح توسعه فاز ۱۳ پارس‌جنوبی طی فرآیند پیچیده چند ماهه و در راستای حفظ منافع ملی کشور عملی شده است.آخرين اخبار

Copyright 2017 © Pars Oil And Gas Company