1397/10/10
تکمیل ظرفیت سازی تولید گاز شیرین در پالایشگاه فاز 13 پارس جنوبی

تکمیل ظرفیت سازی تولید گاز شیرین در پالایشگاه فاز 13 پارس جنوبی

همزمان با راه اندازی ردیف چهارم شیرین سازی و تزريق گاز شيرين به شبكه سراسري، پالایشگاه فاز 13 پارس جنوبی به آمادگی شیرین سازی گاز معادل ظرفیت اسمی دو میلیارد فوت مکعب در روز از چهار واحد فراورشی خود رسید.

به گزارش روابط عمومی شرکت نفت و گاز پارس پیام معتمد با بیان اینکه دستیابی به ظرفیت کامل شیرین سازی گاز در پالایشگاه فاز 13 با راه اندازی چهارمین و آخرین ردیف شیرین سازی این فاز محقق شده ، اعلام کرد: درحال حاضر در این ردیف شیرین‌سازی،6 میلیون مترمکعب گاز غنی در روز فراوری و به شبکه سراسری تزریق می شود.

به گفته معتمد هر کدام از این چهار ردیف فراورشی که با تلاش کارکنان بخشهای مختلف عملیاتی راه اندازی شده است، روزانه 500 میلیون فوت مکعب گاز را شیرین سازی وبه شبکه سراسری تزریق خواهد کرد.

هم اكنون اين چهار رديف با دريافت گاز ترش فازهاي ٦تا٨ پارس جنوبي در مدار توليد قرار دارد.

براساس اعلام مجری طرح توسعه فاز 13 پارس جنوبی قرار است امسال نیمی از این واحد های فراورشی شامل ردیف های اول و دوم با تکمیل و بهره برداری از زنجیره تولید مرحله نخست این فاز روزانه یک میلیارد فوت مکعب گاز بخش فراساحلی این فاز را دریافت و پس از فراوری به واحد ارسال گاز تزریق کنند.

تولید و تزریق گاز شیرین از ردیف چهارم شیرین سازی پالایشگاه فاز 13 درحالی صورت می گیرد که بنابر گفته اين مقام مسئول ، پیش از این و در روزهای گذشته، ردیف اول واحد 108 بازیافت گوگرد این فاز با ارسال ۶ تن بر ساعت گاز اسیدی به کوره واکنش در مدار تولید قرار گرفته است.

هم‌اکنون گاز اسیدی ردیف‌های اول و دوم شیرین‌سازی پالایشگاه فاز 13 به مقدار 25 تن بر ساعت با غلظت 20درصد سولفید هیدروژن به واحد 108 بازیافت گوگرد این پالایشگاه ارسال می‌شود تا یکی از واحدهای مهم زیست‌محیطی در طرح‌های پالایشگاهی همزمان با تکمیل ردیف های شیرین سازی و آمادگی پالایشگاه به منظور ورود گاز غنی از دریا به بهره برداری برسد.
با بهره برداری از 4 سکوی بخش فراساحل فاز 13 و ارسال گاز غنی به پالایشگاه این فاز، روزانه دو میلیارد فوت مکعب گاز ترش غنی در واحدهای فراورشی این فاز شیرین سازی خواهد شد.بازگشت به آخرين اخبار

Copyright 2017 © Pars Oil And Gas Company