1397/10/23
شيرين سازي ٥٦ ميليون متر مكعب گاز در پالايشگاه فاز ١٣ پارس جنوبي

شيرين سازي ٥٦ ميليون متر مكعب گاز در پالايشگاه فاز ١٣ پارس جنوبي

مجری طرح توسعه فاز ١٣ پارس جنوبی از آغاز شيرين‌سازی روزانه ٥٦ ميليون متر مكعب گاز در پالايشگاه اين طرح تا پايان بهمن ماه خبر داد .

به گزارش روابط عمومی شركت نفت و گاز پارس، پيام معتمد با اشاره به روشن شدن مشعل سكوهای B و D فاز ١٣ پس از چهار روز از شروع هوك‌آپ و راه‌اندازی اين سكوها گفت: با اتمام آخرين فعالیت‌های درحال انجام بر روی خط دريايی ٣٢ اينچ حدفاصل سكوهای دريايی و پالايشگاه تا قبل از پايان دی‌ماه، گاز ترش استحصال شده ابتدا از سكوی B و با فاصله ده روز از سكوی D به پالايشگاه ارسال می‌شود.

معتمد با اشاره به اينكه در اين شرايط دو سكوی B و D توان ارسال ٢٨ ميليون مترمكعب گاز ترش ميدان گازی پارس جنوبی از بلوك مخزنی فاز ١٣ را دارد، افزود: ٤ رديف شيرين‌سازی پالايشگاه بطور كامل در مدار بهره‌برداری قرار گرفته و آماده دريافت گاز از بخش دريا و خشکی هستند.

به گفته مجری طرح توسعه فاز ١٣ پارس جنوبی، افزون بر دريافت يك ميليارد فوت مكعب گاز غنی از بخش دريايی و فراوری در دو رديف سوم و چهارم پالايشگاه اين فاز، مطابق برنامه فعلی، دو رديف اول و دوم، همچنان به تصفيه گاز ترش فازهای ٦ تا ٨ اختصاص يافته و به اين ترتيب پالايشگاه اين طرح تا پايان بهمن‌ماه با ظرفيت كامل شيرين‌سازی روزانه ٥٦ ميليون متر مكعب، معادل ظرفيت اسمی دو ميليارد فوت مكعب گاز به توليد ادامه خواهد داد.

او درباره آخرین وضعيت واحدهای مسير دريافت گاز از دريا گفت: با توجه به آمادگی بخش فراساحل برای ارسال گاز به پالايشگاه، واحدهای جديدی از جمله تثبيت ميعانات گازی (103)، پشتیبان تثبيت ميعانات گازی (١١٠) و مخازن ذخيره‌سازی این محصول (143) در مسير بهره‌برداری قرار می‌گيرد.

معتمد افزود: همزمان با ورود گاز ترش به پالايشگاه، این واحدها آماده سرویس‌دهی بوده و ميعانات گازی به عنوان يكی از محصولات جديد توليدی پالايشگاه فاز ١٣ در مخازن ويژه خود دخيره‌سازی خواهد شد.
وی با اشاره به آمادگی توليد اتان از نخستين رديف واحد توليد اتان پالايشگاه اين طرح، گفت: اين واحد پيش از اين راه‌اندازی شده و پالايشگاه فاز ١٣ به خط لوله انتقال اتان پارس دو به مجتمع‌های پتروشيمی متصل شده است.

معتمد به ديگر محصول توليدی پالايشگاه فاز ١٣ پارس جنوبی اشاره كرد و يادآور شد: يكی از چهار رديف بازيافت گوگرد در مدار توليد قرار دارد و روزانه از سوختن بيش از ٦٠٠ تن گاز اسيدی در مشعل‌ها جلوگیری می‌كند.

وی با بيان اينكه در حال حاضر محصول گوگرد مایع توليد شده در مخازن مربوطه ذخيره می‌شود، افزود: با راه‌اندازی واحد دانه‌بندی گوگرد از ٢٥ دی ماه جاری، توليد گوگرد دانه‌بندی شده از اوایل ماه آينده در فاز ١٣ پارس جنوبی آغاز می‌شود.

به گفته معتمد با بهره‌برداری از بخش فراساحل و تكميل زنجيره توليد در طرح توسعه فاز ١٣ پارس جنوبی، پالايشگاه اين طرح فراوری منابع گازی را آغاز كرده و محصولات گازی هدف‌‌گذاری شده در اين طرح توليد خواهد شد.

طرح توسعه فاز ١٣ پارس جنوبی برای تولید ۵۶ میلیون متر مکعب گاز غنی از میدان مشترک و تولید روزانه ۵۰ میلیون متر مکعب گاز متان، ۲۹۰۰ تن گاز مایع (ال پی جی)،۲۷٥٠تن اتان، ۷۵ هزار بشکه میعانات گازی و ۴۰۰ تن گوگرد طراحی شده است.


آخرين اخبار

Copyright 2017 © Pars Oil And Gas Company