1397/12/22
روزنامه صمت : پارس جنوبی و مسئولیتی به وسعت ایران

روزنامه صمت : پارس جنوبی و مسئولیتی به وسعت ایران

پارس جنوبی و مسئولیتی به وسعت ایران
امیر مهرزاد نفت و گاز 18 اسفند 1397 - 11:13

 مسئولیت اجتماعی یکی از مفاهیمی است که در حوزه صنایع هنوز به معنای دقیقی دست نیافته است.

در ایران قانون‌گذار بر این باور است که صنایع‌ به دلیل تغییراتی که در محیط ساخت خود‌ ایجاد می‌کنند باید هزینه‌ای را با سرفصل مسئولیت اجتماعی در نظر بگیرند و این سرفصل صرف توسعه منطقه‌ای شود. با این حال، موضوعی که اکنون اهمیت دارد تعریف مسئولیت اجتماعی در عرصه‌های مختلف است. آنچه در این گزارش مطرح می‌شود ناظر بر پروژه پارس جنوبی است؛ افتتاح و راه‌اندازی بیش از ۲۲ فاز در میدان گازی پارس جنوبی این منطقه را تبدیل به یکی از صنعتی‌ترین مناطق‌ کشور کرده ‌است. به گفته کارشناسان، با بهره‌برداری از هر فاز پارس جنوبی معادل یک درصد به تولید ناخالص ملی ایران افزوده می‌شود. از این جهت برخی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی معتقدند مسئولیت اجتماعی پروژه‌هایی در سطح پارس جنوبی در حوزه کشوری و ملی مطرح می‌شود و نمی‌توان آن را محدود به محل اجرای پروژه کرد.

علی گلمرادی، نماینده مردم ماهشهر و عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی درباره اهمیت پارس جنوبی و مسئولیت اجتماعی به صمت گفت: پارس جنوبی بزرگ‌ترین و تاثیرگذارترین پروژه صنعتی ایران است. هرچند که پیمانکاران و شرکت‌های بسیاری در این پروژه فعالیت می‌کنند و به نوعی اجزای این پروژه به لحاظ اقتصادی از یکدیگر تا حدی مجزا هستند اما در نگرشی کلان، بهره‌برداری و پالایشگاه‌های گازی این میدان، بزرگ‌ترین پروژه صنعتی ایران را شکل داده است.

گلمرادی توضیح داد: برای بررسی وضعیت پروژه پارس جنوبی باید برخی از داده‌های رسمی را مرور و ‌تحلیل کرد. پروژه بهره‌برداری از میدان گازی پارس جنوبی در اختیار شرکت نفت و گاز پارس است. این شرکت با راه‌اندازی ۲ فاز دیگر تا پایان امسال حجم گاز تولیدی در کشور را به ۶۱۰ میلیون مترمکعب می‌رساند که رکورد برداشت شکسته خواهد شد. علاوه‌بر این، ایران پس از گسترش فعالیت‌های پارس جنوبی توانست در بهره‌برداری از این میدان از طرف قطری جلو بیفتد. اکنون قطر کمتر از ایران بهره‌برداری دارد.

وی افزود: بررسی این موضوع‌ها نشان می‌دهد پارس جنوبی و بهره‌برداری و پالایش گاز این میدان پروژه بسیار تاثیرگذاری است. نباید فراموش کرد که پس از روی کار آمدن دولت یازدهم و تمرکز بر این پروژه بیش از ۸۰ درصد روستاها و حدود ۹۸ درصد شهرهای ایران به شبکه سراسری گاز متصل شد. همچنین، در صورتی که سیاست‌های گازی در ایران بر اساس پیش‌بینی‌ها اجرا شود، ما ظرفیت صادرات گاز را به‌دست خواهیم آورد و در این زمینه نیز فعالیت‌های قابل توجهی می‌توان انجام داد، این دستاوردها پس از تمرکز بر میدا‌ن‌های مشترک‌، به‌ویژه پارس جنوبی حاصل شد.


نیاز به افزایش زیرساخت‌ها
این عضو کمیسیون انرژی درباره مسئولیت اجتماعی توضیح داد: راه‌اندازی پروژه‌ای به وسعت پارس جنوبی شرایط خاصی را در منطقه ایجاد می‌کند که در پی آن، مهاجرت روستاییان به سمت صنایع بیشتر می‌شود. این در حالی است که زیرساخت‌های بهداشت، درمان، آموزش، حمل‌ونقل و... برای تعداد دیگری در نظر گرفته شده است. بر این اساس، توقع می‌رود که صنایع در حوزه مسئولیت اجتماعی فعالیت‌هایی کنند و بخشی از هزینه این پروژه‌ها را پوشش دهند.

وی افزود: شرکت‌های گازی هم از این قاعده مستثنا نبوده و تلاش کردند در سال‌های گذشته به آبادانی منطقه کمک کنند. با این حال، دو محور مشکل‌‌زا در این زمینه وجود دارد که باید آنها را برطرف کرد؛ ‌نخست تعریف مسئولیت اجتماعی است که متاسفانه هنوز ‌‌در کشور به این موضوع توجه چندانی نشده است. بر این اساس، ابتدا باید تعریف مشخصی از مسئولیت اجتماعی ارائه دهیم. شورای اداره استان نمی‌تواند در این زمینه به تنهایی برای منابع به‌دست‌آمده اقدام مناسبی کند. در این زمینه نیز باید مدیران صنعتی و مدیران شهری برای منابعی که از محل کمک‌های بخش صنایع حاصل شده برنامه‌ریزی کنند.

گلمرادی در پایان توضیح داد: مسئولیت اجتماعی گامی در راستای منافع ملی است و نمی‌توان برای آن خط‌کشی بسیار محکم و دقیقی داشت. منافع ملی به عنوان یک مفهوم عام تغییر اولویت می‌دهد. در این شرایط طبیعی است که مصداق مسئولیت اجتماعی نیز تغییر کند. بر این اساس، مدیران باید اولویت‌های کشور را در نظر گرفته و بر مبنای تصمیم بگیرند.


افزایش تامین گاز در کشور
کوروش کرم‌پور حقیقی، عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی درباره حوزه مسئولیت اجتماعی در پروژه‌های گازی کشور به‌ویژه پارس جنوبی به صمت گفت: درحال‌حاضر بیش از ۸۰ درصد گاز تولیدی کشور به مصارف خانگی می‌رسد. بر این مبنا، موضوع مسئولیت اجتماعی در حوزه پارس جنوبی و دیگر میدا‌ن‌های گازی کشور، مستقل از گازرسانی تحلیل نمی‌شود.

وی با اشاره به اینکه البته شرکت‌های بهره‌بردار از سرمایه‌گذاری در حوزه مسئولیت اجتماعی معاف نشده‌اند، توضیح داد: قانون در این زمینه وظایفی را تعیین کرده که خوشبختانه این موضوع در کشور در حال پیگیری است و انجام می‌شود اما باید موضوع‌های دیگری را هم در نظر داشت. از جمله شاخص‌هایی که در این پروژه‌ها اهمیت بسیاری دارد، بحث توسعه‌ای و رقابتی بودن تولید است؛ پارس جنوبی پروژه‌ای توسعه‌ای است که باید در قامت خودش تحلیل شود و علاوه‌بر این، ایران با قطر در این میدان رقابت شدیدی دارد و نه‌تنها نباید حجم بهره‌بر‌داری کاهش یابد، بلکه دائم باید برای افزایش بهره‌برداری و ایجاد زمینه فروش و صادرات برنامه‌ریزی کرد.


توسعه پارس جنوبی در دولت یازدهم
این عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی توضیح داد: بزرگ‌ترین میدان گازی دنیا پارس جنوبی است که متاسفانه ایران تا پیش از دولت یازدهم بهره چندانی از آن نمی‌برد. با توجه به اینکه پارس جنوبی میدانی مشترک است، طرف قطری در سال‌هایی که ایران بهره‌برداری چندانی از این میدان نداشت، گاز استخراج می‌کرد. در این شرایط هرچند که اکنون ایران حتی در برخی از مقاطع زمانی توانسته بیش از طرف قطری گاز برداشت کند اما در مجموع میزان برداشت طرف مقابل بسیار بیشتر از ما بوده است.

کرم‌پور حقیقی افزود: بر این اساس آنچه اکنون اولویت جدی کشور باید باشد، توسعه و افزایش بهره‌برداری از این میدان گازی است. بر اساس آنچه گفته شد، طرف قطری تا‌کنون بیش از ایران برداشت کرده و برای اینکه در این عرصه از گود رقابت عقب نمانیم باید هزینه‌کرد این پروژه با اولویت توسعه باشد.

وی افزود: بر این مبنا کشور نیاز دارد درآمدهای گازی را با اولویت توسعه پارس جنوبی مدیریت کند. علاوه‌بر این، موضوعی مانند مسئولیت اجتماعی موضوع بسیار مهمی است که نباید آن را نادیده گرفت اما با مدیریت دیگر پروژه‌ها و تزریق سرمایه از منابع دیگر به مناطق کمتر توسعه‌یافته می‌توان پروژه‌های مناسبی در عرصه مسئولیت اجتماعی تعریف کرد.

به گفته کرم‌پور حقیقی، پیش از این درباره اهمیت میدا‌ن‌های مشترک بسیار گفته شده و باید بهره‌برداری، توسعه و راه‌اندازی فازهای جدید در اولویت میدا‌ن‌های مشترک باشد. برخی از میدان‌های نفت و گاز در ایران مشترک نیست که از فهرست پروژه‌های اولویت‌دار خارج شده‌اند. با این حال، میدان‌های مشترک همواره اولویت دارد و باید روی آنها سرمایه‌گذاری شود.


تامین ۷۰ درصد گاز کشور
این عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی درباره گازرسانی کشور توضیح داد: پیش از توسعه فازهای پارس جنوبی ایران دسترسی مناسبی به منابع گازی نداشت و در برخی از مرزها ایران دریافت‌کننده گاز بود. این اتفاق در حالی برای کشور ما می‌افتاد‌ که بزرگ‌ترین میدان گازی دنیا را داشتیم. وابستگی ایران به گاز منطقه باعث شده بود تا قدرت سیاسی و اقتصادی ایران کاهش یابد. برای مثال، ترکمنستان دو بار اقدام کرد گاز ایران را در فصل سرما قطع کند. بار نخست در دولت نهم بود که ایران به دلیل نبود منابع گازی مناسب به افزایش ۹ برابری نرخ گاز تن داد. چند سال بعد در دولت یازدهم باز هم ترکمنستان اقدام به افزایش نرخ گاز کرد و شیر گاز را در زمستان به روی منطقه شمال و شمال شرق ایران بست. اگر پروژه پارس جنوبی تا این اندازه رشد نکرده بود و توان مهندسی ایران در سطح همان سال‌های میانی دهه ۸۰ مانده بود، باز هم ایران مجبور می‌شد تن به افزایش نرخ گاز بدهد اما این بار رفتار گذشته تکرار نشد و ایران مطالبه غیرمنطقی ترکمنستان را پاسخ نداد.

وی افزود: پروژه‌های ملی در سطح ملی مسئولیت اجتماعی دارند و زمانی که این پروژه‌ها توسعه‌ای می‌شوند، طبیعی است که اهمیت تزریق منابع و رشد آنها بیشتر شود. در این شرایط واقعیت کشور این است نباید اجازه داد هزینه‌های جانبی مانع رشد چنین پروژه‌هایی شوند. علاوه‌بر این، گازرسانی سیستان و بلوچستان و بسیاری از نقاط دیگر کشور که تا پیش از این به شبکه گاز سراسری متصل نبوده‌اند نیز از دیگر فعالیت‌های انجام شده است. درحال‌حاضر ۷۰ درصد گاز کشور از میدان گازی پارس جنوبی با شیوه‌های نوین بهره‌برداری و پالایش به‌دست می‌آید. این خدمات با گسترش فعالیت در بالادست صنعت گاز محقق شده و باید از این ظرفیت بیشترین استفاده را برد و همین آمار نشان از مسئولیت اجتماعی در سطح ملی دارد.


آخرين اخبار

Copyright 2017 © Pars Oil And Gas Company