1397/12/26
فاز 13پارس جنوبی با حضور رئیس‌جمهوری به بهره‌برداری رسید

فاز 13پارس جنوبی با حضور رئیس‌جمهوری به بهره‌برداری رسید

فاز 13 پارس‌جنوبی لحظاتی پیش با حضور رئیس‌جمهوری، به طور رسمی افتتاح شد.

به گزارش روابط‌عمومی شرکت نفت و گاز پارس، طرح توسعه فاز 13 پارس جنوبی، امروز (یکشنبه، 26 اسفند 1397) در منطقه کنگان در استان بوشهر با حضور حسن روحانی، رئیس جمهوری، بیژن زنگنه، وزیر نفت، عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور،  محمد مشکین‌فام، مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس و برخی از مقامات کشور به طور رسمی مورد بهره‌برداری قرار گرفت و توسط رئیس دولت دوازدهم از یادمان این طرح در پالایشگاه فاز 13 پرده‌برداری شد.

فاز 13 پارس جنوبی با تلاش‌های ماندگار متخصصان داخلی و با هدف کاهش وابستگی به شرکت‌های خارجی، موفق به تحقق 100 درصدی اهداف خود در بخش مهندسی و ساخت و کسب سهم 70 درصدی در تأمین کالاها و تجهیزات متعدد داخلی شده است.

طرح توسعه فاز 13 میدان گازی پارس جنوبی در خرداد ماه سال ١٣٨٩ توسط شرکت نفت و گاز پارس در نقش کارفرما به کنسرسیومی متشکل از قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء (ص) و گروه مپنا واگذار شد.
هدف از اجرای این طرح استخراج روزانه 56.6 میلیون مترمکعب گاز غنی، پالایش و تولید روزانه 50 میلیون مترمکعب گاز شیرین، تولید روزانه 75 هزار بشکه میعانات گازی، تولید سالانه 1.05 میلیون تن گاز مایع LPG (پروپان و بوتان)، تولید سالانه 1ميليون تن اتان به منظور تامین خوراک واحدهای پتروشیمی و تولید روزانه 400تن گوگرد است.

فاز 13 پارس جنوبی شامل چهار سکوی دریایی با 38 حلقه چاه در فاصله 90کیلومتری ساحل کنگان، دو رشته خط لوله ٣٢ اینچ دریایی انتقال گاز به طول تقریبی (هر خط) 90 کیلومتر، چهار رشته خط لوله ٤ اینچ دریایی جهت انتقال محلول گلایکول به طول تقریبی ۱۰۰ کیلومتر، دو خط ۱۸ اینچ هر کدام به طول ۶ کیلومتر جهت انتقال گاز ترش از سکوهای اقماری به اصلی و تأسیسات پالایشگاهی به مساحت 195 هکتار در منطقه پارس دو است.

تاسیسات ساحلی فاز 13 پارس جنوبی شامل واحدهای دریافت و جداسازی گاز و میعانات گازی، چهار ردیف تصفیه گاز شامل واحدهای شیرین‌سازی، نم‌زدایی، تنظیم نقطه شبنم هرکدام به ظرفیت پالایش ٥٠٠ میلیون فوت مکعب در روز، واحد فشرده‌سازی و تراکم گاز جهت صادرات، واحدهای استحصال و بازیافت گوگرد به همراه واحد جداسازی و دانه‌بندی گوگرد و واحد احیاء منواتیلن گلایکول، سرویس‌های جانبی شامل بخار، توزیع برق، آبگیری از دریا و سرویس‌های متفرقه از قبیل نیتروژن، هوای فشرده و غیره، سیستم تصفیه آبهای صنعتی و فاضلاب و سیستم‌های مشعل جهت تخلیه اضطراری، سیستم سوخت گاز و دیزل پالایشگاه، سیستم آب آتشنشانی (مخزن و تلمبه‌ها و شبکه) اتاق‌های کنترل، پست‌های برق، آزمایشگاه، انبار، کارگاه، دفاتر و غیره، چهار مخزن جهت ذخیره و صادرات میعانات گازی، مخازن ذخیره‌سازی LPG است.

در پالایشگاه گازی فاز 13 پارس جنوبی روزانه 56.6 میلیون مترمکعب مخلوط گاز ترش غنی، میعانات گازی، آب و سایر ناخالصی‌ها از تاسیسات دریایی دریافت می‌شود که پس از پالایش و تبدیل به محصولات قابل مصرف بخشی اعظم آن به شبکه سراسری گاز تزریق شده و بخش دیگر در اختیار صنایع پایین دستی پتروشیمی و بازارهای صادراتی قرار می‌گیرد.

بلوک گازی فاز 13 در غربی‌ترین موقعیت مخزن مشترک پارس جنوبی و دورترین بخش نسبت به نقطه مرزی ایران و قطر قرار گرفته و تاسیسات خشکی این فاز در بیست کیلومتری کنگان واقع شده است.

ارزش اقتصادی طرح توسعه فاز 13 پارس جنوبی
ارزش اقتصادی حاصل از بهره‌برداری و دستیابی به تولیدات سالانه طرح فاز 13 با در نظر گرفتن ظرفیت‌های اسمی و قیمت‌های فروش محصولات تولیدی با احتساب قیمت ۸ سنت برای هر متر مکعب گاز طبیعی تصفیه شده، 50 دلار برای هر بشکه میعانات گازی، 470 دلار برای هر تن گاز مایع (LPG)، 260 دلار برای هر تن اتان و 100 دلار برای هر تن گوگرد بالغ بر 5.5 میلیارد دلار در سال است.
با توجه به میزان تولید ناخالص داخلی کشور در سال 1396 (معادل 427 میلیارد دلار)، ارزش اقتصادی تولیدات این فاز فراتر از یک درصد تولید ناخالص داخلی کشور است که از منظر میزان درآمدزایی در سطح ملی، هیچ یک از حوزه‌های اقتصادی قابل رقابت با این بخش از اقتصاد ملی نیست.
آخرين اخبار

Copyright 2017 © Pars Oil And Gas Company