1397/12/26
فازهای 13 و 22 تا 24 پارس جنوبی با حضور رئیس جمهوری افتتاح شد

فازهای 13 و 22 تا 24 پارس جنوبی با حضور رئیس جمهوری افتتاح شد

ظهر امروز (یکشنبه، 26 اسفند 97) دو طرح توسعه‌ای فازهای 13 و 22-24 پارس جنوبی با حضور رئیس‌جمهوری، وزیر نفت، مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس و جمعی از مقامات و مسئولان کشوری و لشکری در منطقه کنگان به بهره‌برداری رسید.

به گزارش روابط عمومی شرکت نفت و گاز پارس، رئیس‌جمهوری صبح امروز وارد استان بوشهر شد و با حضور در پالایشگاه فازهای 13 و 22-24 پارس جنوبی از بنای یادمان این فازها رونمایی کرد.

دکتر حسن روحانی پس از رونمایی از بنای یادمان این دو طرح در سالن بهره‌برداری رسمی طرح‌های گازی پارس جنوبی حضور یافت.

در آغاز این مراسم محمد مشکین‌فام، مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس به ارائه توضیحاتی درخصوص دو طرح توسعه‌ای پارس جنوبی پرداخت و گفت: با راه‌اندازی فازهای پی در پی پارس جنوبی در این دولت، تولید روزانه گاز از 280 میلیون مترمکعب در سال 92، به حدود 660 میلیون مترمکعب در روز افزایش یافته است.

وی توسعه کامل میدان گازی پارس جنوبی در مرحله اول را نیازمند تزریق 10 میلیارد دلار منابع مالی عنوان کرد و گفت: با افتخار اعلام می کنم توسعه میدان طی بیست سال گذشته نمونه کم نظیری از خودباوری و خود اتکایی داخلی است.

مشکین فام با اشاره به اینکه پارس جنوبی از جمله پروژه های عظیم صنایع نفت و گاز جهان بشمار می رود، گفت: در رابطه با توسعه پارس جنوبی حماسه بی سابقه ای در تاریخ ایران ثبت شده است که از لحاظ ابعاد مدیریتی و مالی برازنده نام بزرگ ترین میدان گازی جهان است.

وی با بیان اینکه در دولت تدبیر و امید اقدامات شایسته ای در پاسخ به اهدف راهبردی میادین مشترک و توسعه گازرسانی داخلی صورت گرفته است اظهار کرد: از میدان مشترک پارس جنوبی تاکنون یک و نیم تریلیون مترمکعب گاز طبیعی برداشت شده است .

در ادامه این آیین بیژن زنگنه، وزیر نفت نیز به ایراد سخنانی پرداخت و با اشاره بهره برداری از سه فاز دریایی مربوط به فازهای 13، 14 و 22، 23 و 24 پارس جنوبی تا اواسط سال آینده گفت: با راه اندازی این سکوهای دریایی برداشت گاز ایران از میدان گازی پارس جنوبی به استثنای فاز 11، به 750 میلیون مترمکعب در روز خواهد رسید.

زنگنه یکی از اثرات افزایش تولید گاز در پارس جنوبی را کاهش سهم سوخت مایع نیروگاه ها عنوان کرد و گفت: مصرف سوخت مایع نیروگاه‌ها از 43 درصد در سال 92 به زیر 10 درصد در سال 97 رسیده است.
رئیس جمهوری دولت دوازدهم آخرین سخنران این آیین نیز به تشریح دستاوردهای توسعه میدان گازی پارس جنوبی پرداخت و گفت: افتتاح فازهای پارس‌جنوبی نشان‌دهنده این است که مسیر پیشرفت و تعالی خود را طی کرده‌ایم و ادامه خواهیم داد.

رئیس کابینه دوازدهم با طرح این پرسش که اگر مدیریت دولت تدبیر و امید ضعیف بود، چگونه توانست 15 فاز پارس جنوبی را افتتاح کند؟ افزود: با بهره‌برداری از این فازها اتکای نیروگاه‌های کشور به سوخت مایع از 43 درصد به 10 درصد کاهش یافت و با تبدیل سوخت مایع به گاز محیط زیست احیا شد. 

وی به ضرورت تشکیل کمیته‌ای برای سامان دادن به شرایط محیط زیست منطقه عسلویه، کنگان و نخل تقی با حضور وزرای نفت، کشور، مسکن، بهداشت و سازمان‌های محیط زیست و برنامه و بودجه تأکید کرد و گفت: کارهای بزرگی از نظر اقتصادی در این مناطق انجام گرفته، اما از نظر زیست‌محیطی مردم در فشار قرار گرفته‌اند.

روحانی در پایان با اظهار امیدواری نسبت به اینکه در سال آینده سه فاز دریایی هم به این مجموعه افزوده شود و منطقه پارس جنوبی با 27 فاز به تلاش خود ادامه دهد، گفت: این تلاش هماهنگ نشان می دهد که دولت و سپاه پاسداران و بخش خصوصی وقتی در کنار هم قرار می گیرند و صف واحدی تشکیل می دهند، پیروزی ها زودتر در دسترس ما قرار می گیرد.
  آخرين اخبار

Copyright 2017 © Pars Oil And Gas Company