1398/12/29
آخرین سکوی فاز ۱۴ پارس جنوبی به بهره برداری رسید

آخرین سکوی فاز ۱۴ پارس جنوبی به بهره برداری رسید


آخرین سکوی طرح توسعه فاز ۱۴ پارس جنوبی با ظرفیت برداشت روزانه ۱۴/۲ میلیون متر مکعب گاز غنی به بهره برداری رسید.

به گزارش روابط عمومی شرکت نفت و گاز پارس، مجری طرح توسعه فاز ۱۴ پارس جنوبی با اعلام این خبر گفت: بخش فراساحل فاز ۱۴ پارس جنوبی، امروز( پنجشنبه، ۲۹ اسفندماه) با ارسال گاز آخرین سکوی این طرح به خشکی، بطور کامل در مدار بهره برداری قرار گرفت و تکمیل شد.

محمد مهدی توسلی پورتصریح کرد: با بهره برداری از سکوی ۱۴D، ظرفیت برداشت گاز غنی از بخش فراساحل فاز ۱۴ پارس جنوبی به ۵۶ میلیون متر مکعب در روز، معادل ظرفیت نهایی این طرح رسید.

وی به زمان نصب این سکو در ماه گذشته(۱۲ بهمن ماه) اشاره کرد و گفت: با تلاش گروه های حاضر در عملیات هوک آپ و راه اندازی، این سکو بدون احتساب شرایط نامساعد دریا، در مدت زمان ۱۹ روز کاری به بهره برداری رسید.

توسلی پور با اشاره به اینکه سکوی ۱۴D شامل عرشه، جکت سکو و مشعل، پایل ها، پل ارتباطی به همراه رو سازه فلر در مجموع بیش از 7 هزار تن وزن دارد، گفت: ساخت، نصب و عملیاتی سازی این سازه عظیم، مشابه دیگر سکوهای این طرح، بطور کامل توسط مهندسان، متخصصان و پیمانکاران ایرانی اجرا و بومی سازی شده است.

به گفته مجری طرح توسعه فاز ۱۴ پارس جنوبی، سه سکوی ۱۴B ،۱۴Aو ۱۴C این طرح پیش از این هر کدام با ظرفیت برداشت روزانه ۱۴/۲ میلیون مترمکعب نصب و عملیاتی شده بود و سکوی چهارم نیز با رعایت تمامی الزامات ایمنی راه اندازی و ارزیابی بهداشت و سلامت تیم راه اندازی، در مدار تولید قرار گرفت.

وی با بیان اینکه مطابق اولویت وزارت نفت در برداشت حداکثری گاز غنی از پارس جنوبی، فاز ۱۴ به عنوان آخرین طرح در حال توسعه این میدان (به استثنای فاز ۱۱)، توانست در کنار دیگر طرح های درحال بهره برداری به این مهم دست بیابد، افزود: در بخش پالایشگاه نیز این طرح در صدر اولویت های کاری شرکت نفت و گاز پارس قرار دارد و انتظار می رود در سال ۹۹ علاوه بر واحد‌های جانبی، اولین ردیف پالایشی با دریافت گاز از دریا به بهره برداری برسد.

توسلی پور ضمن گرامی داشت هفتاد سالگی ملی شدن صنعت نفت ایران و همزمانی این روز با بهره برداری از آخرین سکوی گازی فاز 14 پارس جنوبی، این دستاورد را نتیجه تکاپوی تلاشگران این صنعت تا لحظات پایانی سال 98 عنوان کرد و گفت: انتخاب مهندسان و کارگران صنعت نفت در طول دهه های گذشته، استقلال و خودکفایی در بهره برداری از منابع عظیم این کشور بوده و امروز نیز در شرایط سخت تحریم از خواسته خود عقب نشینی نمی کنند.


آخرين اخبار

Copyright 2017 © Pars Oil And Gas Company