1399/03/01
مراحل نصب جکت نخستین سکوی فاز ۱۱ پارس جنوبی با فرمان رئیس‌جمهوری آغاز شد

 مراحل نصب جکت نخستین سکوی فاز ۱۱ پارس جنوبی با فرمان رئیس‌جمهوری آغاز شد

رئیس‌جمهوری از طریق ویدیو کنفرانس در ارتباط زنده با بلوک مخزنی فاز 11 پارس جنوبی در خلیج فارس، فرمان عملیات نصب جکت سرچاهی نخستین سکوی دریایی این طرح را صادر کرد.

به گزارش روابط عمومی شرکت نفت و گاز پارس، عملیات نصب جکت نخستین سکوی فاز 11 پارس جنوبی با ارتباط زنده ویدئویی حسن روحانی، رئیس‌جمهوری با حمیدرضا مسعودی، مدیرعامل شرکت پتروپارس در موقعیت مخزنی این فاز امروز (پنجشنبه، 1 خرداد 99) به طور رسمی آغاز شد.

در این ارتباط زنده، بیژن زنگنه، وزیر نفت و جمعی از مدیران ارشد صنعت نفت، رئیس‌جمهوری را همراهی کردند.

بیژن زنگنه پیام توسعه این طرح را عدم توقف صنعت نفت در زمان تحریم‌ها عنوان کرد و گفت: به خواست ملت که برداشت متناسب با سهم‌مان از میدان گازی پارس جنوبی بود، رسیدیم و تولید از پارس جنوبی به اندازه‌ای رسید که استحقاق طبیعی‌مان بود.

وی با بیان اینکه تمام فعالیت‌های دریایی ما در این میدان، امسال به پایان خواهد رسید، افزود: فعالیت‌های پارس جنوبی در شرایطی انجام شد که با گرفتاری‌های مالی روبه‌رو بودیم و قیمت‌های پایین نفت را تحمل کردیم.

پایه سکوی ۱۱Bتوسط شناور صدف ۳۰۰۰ متعلق به شرکت صدف، به‌آب‌اندازی و در عمق ۷۱ متری خلیج فارس قرار گرفت.

با توجه به استقرار پایه سکوی ۱۱Bدر موقعیت مخزن، شمع‌کوبی و تحکیم پایه‌های این سازه ادامه یافته و عملیات نصب آن تا سه هفته آینده تکمیل خواهد شد.

جکت سکوی ۱۱B به همراه متعلقات آن با وزنی معادل ۲هزار و ۲۰۰ تن و ارتفاع ۷۶ متر، ۱۱ اردیبهشت‌ماه امسال به روش PUSH PULL از یارد شرکت نفت سازه قشم NSQ بر روی شناور LB90 بارگیری و پس از عملیات مهاربندی، بامداد امروز به موقعیت B بلوک فاز ۱۱ پارس جنوبی رسید.

طرح توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی در دو موقعیت B و A هر کدام با ۱۲ حلقه چاه تولیدی و دو سکوی تولید گاز هر یک با ظرفیت تولید روزانه یک میلیارد فوت مکعب در دست اجرا قرار دارد.

در گام نخست توسعه بلوک مخزنی فاز ۱۱ پارس جنوبی، پس از تکمیل عملیات نصب پایه سکوی ۱۱B در روزهای آینده، دکل حفاری بر روی جکت مستقر و حفر چاه‌های اين موقعيت آغاز می‌شود.

مطابق برنامه‌ریزی انجام شده، ابتدا برنامه حفاری پنج حلقه چاه در موقعیت سكوی ۱۱B برای تولید روزانه ۵۰۰ میلیون فوت مكعب گاز در روز در دستور کار اجرا قرار دارد و انتظار می‌رود تولید اولیه از این سکو تا ابتدای سال آینده محقق شود.

همچنین به منظور تسريع در توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی، فعالیت‌های اجرایی نخستین موقعیت تولید گاز این طرح بر مبنای استفاده حداكثری از تاسيسات موجود، صرف کمترین هزینه و کوتاه‌ترین زمان ممکن آغاز شده است. بدین ترتیب، با توجه به تخلیه طبیعی مخزن و ميزان گاز قابل‌ تولید از بلوک C فاز ۱۲، سکوی یک ميليارد فوت مكعبی این موقعیت به محل بلوک ۱۱B و بر روی جکت انتقال داده خواهد شد تا بلافاصله تولید اولیه از فاز ۱۱ شروع و به‌سرعت به ظرفیت کامل برسد.

فاز ۱۱ آخرین طرح گازی در حال توسعه پارس جنوبی به کارفرمایی شرکت نفت و گاز پارس است که با هدف تولید روزانه دو میلیارد فوت مکعب گاز غنی و فراورش در پالایشگاه خشکی به منظور تولید گاز متان، میعانات گازی، اتان، پروپان و بوتان و گوگرد توسط شرکت پتروپارس در حال اجرا است.آخرين اخبار

Copyright 2017 © Pars Oil And Gas Company