اخبار
1395/11/30
بهره برداري از اولين مركز پزشكي از راه دور دريايي در سكوي فاز 1 شركت نفت و گاز پارس


آيين افتتاح اولين مركز پزشكي از راه دور(تله مدیسین) دریایی کشور، در مرکز درمانی سکوی فاز یک پارس جنوبی با حضور مدیرعامل شركت نفت و گاز پارس، مديرعامل سازمان بهداشت و درمان صنعت نفت، مدیرعامل شرکت ملی خطوط لوله و مخابرات نفت و جمعی از مديران ارشد صنعت نفت در ساختمان مرکزی بهداشت و درمان تهران برگزار شد.

در اين مراسم مديرعامل شركت نفت و گاز پارس اظهار كرد: در مدت ١٥ سال راهبري سكوهاي دريايي امكان ارتباط كاركنان سكو با بخش خشكي فراهم نبوده است كه خوشبختانه با راه اندازي اين سيستم ، بخش عمده اي از نيازهاي پزشكي در بخش سكوها رفع خواهد شد.

مهندس مشكين فام با بيان اينكه راه اندازي سيستم پزشكي از راه دور تاثير مطلوبي بر سلامت جسمي و رواني كاركنان سكو خواهد داشت افزود: از طريق اين مركز، كاركنان سكو مي توانند از خدمات مشاوره و پزشكي موجود در مراكز معتبر درماني استفاده كرده و بدون دغدغه در راستاي وظيفه مهم برداشت گاز از ميدان پارس جنوبي گام بردارند.
مهندس مشكين فام ادامه داد: خوشبختانه علاوه بر سكوي فاز يك ، تمامي سكوهاي پارس جنوبي به فيبر نوري متصل هستند، از اين رو كاركنان ساير سكوها هم مي توانند از خدمات اين مركز از راه دور استفاده كنند.

مديرعامل شركت نفت و گاز پارس راهبري سكوهاي گازي را وظيفه اي بسيار حساس و راهبردي توصيف و تاكيد كرد: كاركنان سكوهاي دريايي باوجود شرايط سخت كاري، اجازه نمي دهند حتي يك ميليون متر مكعب از ميزان گاز توليدي كشور درپارس جنوبي كاسته شود.
مديرعامل بهداشت و درمان صنعت نفت نيز در اين مراسم با اشاره به اينكه تلفيق علم پزشكي با تكنولوژي هاي روز دنيا باعث ارتقاي اين علم شده است گفت: هم اكنون سيستم تله مديسين به عنوان يكي از نتايج اين تلفيق ، از موثرترين راه هاي ارتباطي مراكز درماني با مناطق عملياتي صنعت نفت به شمار مي آيد.
جبيب اله سميع گفت: برای راه اندازی تله مدیسین از امکانات مهندسی و فنی استفاده شده است و با بهره گیری از امکانات مخابراتی و فناوری اطلاعات و انفورماتیک می توان به سهولت با مناطق عملیاتی ارتباط برقرار کرد.
مديرعامل سازمان بهداشت و درمان صنعت نفت افزود: با توجه به اينكه پزشک متخصص امکان حضور در سکو را ندارد، از طريق اين سيستم می تواند با بيمار ارتباط چهره به چهره برقرار کند و هم زمان از ویژگی های بیمار توسط پزشک و پرستار حاضر در سکو با خبر شود
سميع به مزاياي استفاده از تله مدیسین اشاره كرد و گفت: با بهره گيري از اين سيستم ، اتخاذ تصمیم درمانی به موقع و صحیح، کاهش تعدد اعزام ها از منطقه به سکو و در نهایت صرفه جویی در زمان و هزینه خدمات پزشکی و مهم تر از همه ارائه خدمات درمان با کیفیت فراهم مي شود.
وي ضمن تاکید بر حمایت ها و همکاری های شرکت خطوط لوله و مخابرات و شرکت نفت و گاز پارس عنوان کرد: تلاش می کنیم این فناوری را بر روی سایر سکوهای دریایی نیز داشته باشیم و در صدد گسترش هرچه سریع تر آن هستیم.
بر اساس اين گزارش تجهیزات پزشکی از راه دور سکوی فاز یک ، با پیگیری مدیران ارشد شرکت نفت و گاز پارس ، حمایت ویژه سازمان بهداشت و درمان صنعت نفت و همکاری شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ايران در کمترین زمان ممکن خریداری شده است.
سكوي فاز يك بزرگ ترين سكوي گازي پارس جنوبي است.درحال حاضر حدود ٣٥٠ نفر از كاركنان شركت نفت و گاز پارس در سکوهای دریایی و در بخش هاي تخصصی تعمیرات و نگهداری، خدمات و ایمنی به فعالیت شبانه روزی مشغول هستند.

 

كليه حقوق اين پرتال متعلق به شرکت نفت و گاز پارس ميباشد