اخبار
1396/07/03
خبر وي‍ژه: برگزاري مراسم بزرگداشت روز ملي آتش نشاني و ايمني
مراسم بزرگداشت روز ملي آتش نشاني و ايمني روز چهارشنبه 29 شهريور ماه در پارس جنوبي برگزار گرديد. اين مراسم كه با تلاوتي چند از آيات كلام الله مجيد و پخش سرود مقدس جمهوري اسلامي ايران و بيانات مقام معظم رهبري پيرامون پارس جنوبي آغاز گرديد.در بخش ابتدايي مراسم، كليپي از اقدامات اداره HSE پخش شد و در ادامه مشاور محترم مديرعامل به تشريح اهميت HSE و نقش مهم آن در پارس جنوبي پرداختند.سپس با پخش سرود HSE از استاد مدعو براي ايراد سخنراني دعوت گرديد. ايشان ضمن پرداختن به آمار حوادث در دنيا، كشور و صنعت نفت، به دلايل تشكيل HSE و تلفيق واحدهاي بهداشت، ايمني و محيط زيست پرداختند و توضيحاتي در خصوص علت اينكه بايد به HSE به عنوان سرمايه گذاري توجه كرد نه به عنوان هزينه اشاره كردند.

 ايشان در اين زمينه به بازگشت سرمايه هاي ناشي از پرداختن به HSE در بخش هاي مختلف (خدمات، توليد و...) با ارائه آمار و ارقام پرداختند و به در ادامه صحبت هايشان به Best practice هاي مربوط به HSE در شركت هاي مختلف در دنيا اشاره كردند.در ادامه فيلمي در خصوص "10 قاعده حفظ جان" كه به نوعي به علل بروز حوادث و راههاي پيشگيري از آنها مي پرداخت، پخش شد و سپس رييس HSE شركت نفت و گاز پارس به ارائه گزارش عملكرد اداره HSE پرداختند.آقاي مهندس انصاري با اشاره به اجرای دقیق برنامه های HSE و دستورالعمل های ایمنی راه اندازی در تمامی طرح های درحال توسعه پارس جنوبی بر مبنای دیدگاه پیشگیرانه، گفتند: اجرای این برنامه ها تولید ایمن و پایدار را در پارس جنوبی به دنبال دارد.

 ايشان برنامه های این اداره را به سه حوزه برنامه های راهبردی، عملیاتی و نظارت بر اجرای الزامات HSE تفکیک کردند و گفتند: هدف از اجرای این برنامه ها ، به موازات بهره برداری از طرح های در حال توسعه، رسیدن به تولیدی ایمن و پایدار است.

 وي ضمن گراميداشت هفته دفاع مقدس و یاد شهدای آتش نشان کشور به ویژه آتش نشانان صنعت نفت و قدرداني از تلاش بي وقفه اين قشر ، گفت: خوشبختانه سطح توان آتش نشانان شركت نفت و گاز پارس در انجام طرح هاي پيشگيرانه افزايش يافته و این همکاران با توجه به وظیفه مهم خود در پارس جنوبی، از جایگاه ویژه ای در صنعت نفت برخوردارند.

 رييس بهداشت، ايمني، محيط زيست و پدافند غير عامل شركت نفت و گاز پارس، تولید ایمن و پایدار را هدف اصلی این شرکت در پارس جنوبی عنوان کرد و افزود: پس از طرح ریزی برنامه های استراتژیک، این برنامه ها باید قابلیت عملیاتی و اجرایی یافته و همزمان تحت نظارت و کنترل دقیق ارزیابی شود.

 آقاي مهندس انصاري با یاداوری تولید بیش از 60 درصد از گاز کشور ازپارس جنوبی عنوان کرد: خوشبختانه علارغم حساسیت بالای فعالیت در حوزه سکوهای تولیدی مدیریت تولید و عملیات شرکت نفت و گاز پارس ، با اجرای مدیریت ریسک مناسب، تاکنون هیچ حادثه جانی در این سکوها گزارش نشده و آمارها نیز نشان می دهد در حوزه های فوق ، ضمن رشد شاخص های کیفی ایمنی ، میزان خطر پذیری به نحو چشمگیری در حال کاهش بوده است و در حال حاضر پروژه هاي بسيار مهمي در حوزه ايمني از قبيل PSM، PSSR، MOC، HIRA و بررسي Barrier management در دست اقدام مي باشد.

 پس از صحبت هاي آقاي مهندس انصاري از افرادي كه از 7 مهر سال گذشته تا روز جاري اقدامات موثري در استقرار و توسعه نظام مديريت HSE و ارتقاء آن در شركت نفت و گاز پارس انجام داده اند و نيز آتش نشانان، تقدير به عمل آمد.
 


كليه حقوق اين پرتال متعلق به شرکت نفت و گاز پارس ميباشد