معرفی
 پیامبر اکرم (ص) می فرمایند:
"لاخیر فی الحیاه الا مع الصحه" : "هیچ خیری در زندگی نیست مگر با سلامتی"
سلامت، سرمایه ارزشمندی است که حفظ و ارتقاء آن باید چزء مهمترین تلاش های زندگی روزمره انسان ها محسوب شود. انسان سالم محور توسعه پایدار بوده و سلامتی برای بهره مند شدن انسانها از مواهب الهی امری ضروری است.

سازمان جهانی بهداشت (WHO) سلامت را بدین گونه تعریف می نماید: "برخورداری از آسایش کامل جسمی، روانی و اجتماعی و نه فقط نبود بیماری و نقص عضو" سلامت شغلی، ‌حیطه سلامت در محیط های کاری محسوب می شود.

کمیته مشترک سازمان بین المللی کاری (ILO) و سازمان جهانی بهداشت (WHO)، سلامت شغلی را بدین گونه تعریف می نماید: "حفظ و ارتقاء بالاترین درجة رفاه جسمی، روانی و اجتماعی کارکنان در تمامی مشاغل، پیشگیری از ایجاد مشکل در سلامت کارکنان در اثر شرایط کاری، حفاظت از کارکنان در برابر ریسک های ناشی از عوامل نامطلوب بر سلامت، استقرار و حفظ کارکنان در محیط کار مطابق با توانمندی های فیزیکی و روانی و به طور خلاصه: انطباق کار با انسان و هر انسان به شغل خودش" واحد سلامت (شغلی) اداره HSE شرکت نفت و گاز پارس براساس تعریف فوق و با توجه به نیروی انسانی و چارت سازمانی موجود تمامی تلاش خویش به کار گرفته است تا ضمن پیشگیری از بروز بیماری های شغلی، با فرهنگ سازی در زمینه سلامت، موجبات ارتقاء سلامت کارکنان را فراهم آورد.

چارت سازمانی واحد سلامت شغلی، دارای سه سمت تحت عناوین رییس بهداشت صنعتی، کارشناس ارشد بهداشت صنعتی و کارشناس بهداشت صنعتی می باشد که در حال حاضر تنها یک نفر به عنوان رییس بهداشت صنعتی مشغول به فعالیت می باشد.

ضمنا یک نفر پزشک و یک نفر روانشناس نیز در این واحد به صورت مشاور همکاری می نمایند. زیر مجموعه شرکت نفت و گاز پارس شامل منطقه پارس یک جنوبی و 8 طرح توسعه ای (پالایشگاههای گازی) در حال ساخت وجود دارند.
بخش سلامت شغلی واحد HSE منطقه پارس یک جنوبی دارای 4 سمت (2 سمت کارشناس ارشد بهداشت صنعتی و 2 نفر کارشناس بهداشت صنعتی) به صورت اقماری و جایگزین یکدیگر می باشد و در طرح های توسعه ای، سمت بهداشت صنعتی وجود نداشته و اقدامات مرتبط با سلامت شغلی توسط کارشناسان HSE مستقر در طرح توسعه ای پیگیری می گردد.

ضمنا با توجه به نبود ساختار HSE در سکوها، پیگیری امور مرتبط این واحد از طریق همکاران محترم ایمنی و آتش نشانی سکوها صورت می پذیرد.

اهم اقدامات و برنامه های واحد سلامت شغلی :

* تهیه و تدوین دستورالعملها، روشهای اجرایی، راهنماهای، چک لیست ها و .... مورد نیاز در بخش سلامت شغلی
* تشکیل شورای سیاست گذاری سلامت در شرکت نفت و گاز پارس
* تعامل و همکاری با سازمان بهداشت و درمان صنعت نفت در زمینه معاینات دوره ای و سایر امور مرتبط با سلامت شغلی
* نظارت بر عملکردهای مرتبط با سلامت شغلی پیمانکاران شرکت نفت و گاز پارس
* تشکیل جلسات دوره ای با کارشناسان بهداشت مدیریت های HSE پیمانکاران طرح های توسعه ای و شفاف سازی خواسته ها و الزامات مرتبط با سلامت شغلی
* تهیه الزامات مرتبط با سلامت شغلی در قرارداد و شرح خدمات پیمانکاران
* تهیه شناسه های ایمنی مواد شیمیایی (MSDS) محصولات و فرآورده های مورد استفاده در زیرمجموعه
* برگزاری کمیته های تخصصی با حضور کارشناسان بهداشت صنعتی/HSE زیرمجموعه در جهت هماهنگی هر چه بیشتر و شناسایی و بررسی موانع و مشکلات پیش رو و پیگیری در راستای رفع آنها
* برنامه ریزی و برگزاری دوره ها، سمینارهای آموزشی مرتبط با سلامت 
* تهیه و تدوین کتب، لوح های فشرده، پوسترها و پمفلت های آموزشی
* تهیه پیامها و مطالب آموزشی پرتال داخلی شرکت به منظور افزایش آگاهی و دانش کارکنان در خصوص سلامت
* تجزیه و تحلیل گزارشات فصلی و سالیانه زیرمجموعه و اعلام به مبادی زیربط
* ارزیابی دوره ای وضعیت بهداشتی-رفاهی کمپ های اسکان پیمانکاران طرح های توسعه ای
* بازدیدهای دوره ای از امکان تهیه، طبخ و توزیع مواد غذایی
* تعریف و حمایت از پروژه های پژوهشی مرتبط با سلامت شغلی و روانشناسی
* مشارکت در تهیه مستندات مرتبط با سلامت در مدیریت HSE شرکت ملی نفت ایران
* شرکت در کمیته های بهداشت شرکت ملی نفت ایران و سازمان منطقه ویژه اقتصادی پارس

كليه حقوق اين پرتال متعلق به شرکت نفت و گاز پارس ميباشد