بنادر
به‌ منظور صادرات‌ فرآورده‌هاي‌ توليدي‌ پالايشگاه‌هاي گازي و همچنين‌ واردات‌ كالاهاي‌ مورد نياز جهت‌ احداث‌ پالايشگاه‌هاي‌ منطقه‌ ويژه اقتصادي- انرژي پارس‌ و صادرات‌ گوگرد توليدي‌ اين‌ پالايشگاه‌ها، مجتمع بندري عظيم‌ پارس واقع در منطقه‌ پارس‌ يك در حال بهره‌برداري است و بندر تمبك نيز در منطقه پارس دو توسط طرح‌هاي پشتيباني نفت و گاز، در مرحله‌ احداث مي‌باشد:
بندر خدماتي و صادراتي تنبك:

عمليات احداث اين بندر كه تنها بندر خدماتي شركت ملي نفت ايران در سايت پارس دو خواهد بود از اسفند ماه سال 1392 آغاز شده است و با حدود 30 درصد پيشرفت فيزيكي در حال اجرا مي‌باشد.

مشخصات عمومي پروژه به شرح ذيل است:
• احداث موج شكن شرقي به طول 1757 متر و موج شكن غربي به طول 2900 متر به صورت كيسوني و سنگريزه‌اي
• يك پست اسكله صادرات گوگرد با ظرفيت 1400 تن در روز براي شناورهاي 5000 تا 50.000 تن (DWT)
• تاسيسات انبارش و ترمينال صادراتي گوگرد
• احداث مجتمع اداري بندر به مساحت 2000 متر مربع
• عمليات لايروبي
• احداث واحد 149 فازهاي پالايشگاهي 24-22 جهت انتقال LPG براي صادرات و احداث تاسيسات صنعتي TOP DECK

پيمانكار اجرايي اين بندر قرارگاه سازندگي خاتم‌الانبيا (ص) (موسسه عمران ساحل) مي‌باشد و احداث تاسيسات صادرات LPG و واحد 149 فازهاي 24-22 نيز توسط شركت پتروسينا آريا و هر دو در قالب قرارداد EPC در حال اجرا است.
در زمان بهره‌برداري، اين بندر خدماتي با دارا بودن عمق آب 35 متري، به عنوان يكي از بنادر عميق در منطقه قلمداد خواهد شد.

مجتمع بندری پارس

 مجتمع بندري پارس شامل بنادر خدماتي وگوي‌هاي شناور (SBM) شماره 1 و 2 مي‌باشد و جمعاً داراي 10 پست اسكله و 2 گوي شناور است كه با آبخور حداقل 11 متر و حداكثر 15 متر و طول 2600 متر، توان پذيرش كشتي‌هايي تا ظرفيت 80 هزارتن را دارا مي‌باشد و يكي از بزرگترين بنادر صنعتي خليج فارس و دروازه پيشرفت پارس جنوبي محسوب مي‌شود.گوي‌هاي شناور مذكور، توان پذيرش كشتي‌هايي تا ظرفيت 320.000 تن ( جهت بارگيري ميعانات گازي ) را دارند .
با توجه به امكانات، قابليت‌ها و امتيازات موجود و همچنين موقعيت جغرافيايي و اقتصادي بسيار مناسبي كه مجتمع بندري پارس در آن قرار دارد ، اين بندر توانايي رقابت با بنادر بزرگ منطقه خليج فارس را دارا مي‌باشد.

همچنين با توجه به حجم بالاي سرمايه‌گذاري‌هاي داخلي و خارجي در ميدان گازي پارس جنوبي، يكي از عوامل بزرگ جذب سرمايه‌گذاران وجود اين بندر است كه به واقع، شاهراه واردات و صادرات در منطقه محسوب مي‌شود.

قابليت ها :

توان پهلو دهي 25 فروند كشتي به صورت همزمان

توان تخليه كالاهاي فوق سنگين و بالاتر از 1000 تن با توجه به كيسوني بودن اسكله هاي 1 و2

تامين برق ساحلي جهت استفاده شناورهاي عملياتي

ظرفيت اسمي يك ميليون تن گوگرد به صورت گرانول ، 3ميليون كانتينر ، 6 ميليون تن تجهيزات پالايشگاهي و 30 ميليون تن ميعانات گازي و مواد شيميايي در سال

توان پهلو دهي كشتي هايي با عمق آبخور 18 متر و ظرفيت 80 هزار تن

توان پاسخ گويي به تخليه تجهيزات پالايشگاهي سايت 2 منطقه ويژه

امتيازات :

هم جواري با پروژه هاي عظيم پارس جنوبي

نزديكي به شهرهاي بزرگ صنعتي شيراز و اصفهان

واقع شدن در منطقه ويژه اقتصادي انرژي پارس

اتصال به خط آهن سراسري در آينده

نزديكي به فرودگاه بين المللي خليج فارس

وجود شركتهاي معتبر تخليه و بارگيري و حمل و نقل در محوطه بندر

بسترهاي مناسب براي كشتيراني با توجه به عمق مناسب آب هاي ساحلي 

با توجه به امكانات،قابليت ها و امتيازات موجود و هم چنين موقعيت جغرافيايي و اقتصادي بسيار مناسبي كه مجتمع بندري پارس در آن قرار دارد ، اين بندر به راحتي توانايي رقابت با بنادر بزرگ منطقه خليج فارس را داراست.
هم چنين با توجه به حجم بالاي سرمايه گذاري هاي داخلي و خارجي در پروژه ميدان گازي پارس جنوبي ، يكي از عوامل بزرگ جذب سرمايه گذاران وجود اين بندر است كه به واقع شاهراه واردات و صادرات در منطقه محسوب مي شود.
 
Copyright 2017 © Pars Oil And Gas Company