معرفی واحد

امروزه در جهان اهمیت حفظ منابع طبیعی و محیط زیست برای ادامه حیات نسل های آینده بر کسی پوشیده نیست از طرفی آلودگي هاي زيست محيطي كه پيامد اجراي طرح ها و مگاپروژه هاي صنعتي مي باشند، بيش از هر مبحث ديگري موج نگراني هایی را نسبت به آينده زمين و موجودات زنده ساكن آن ایجاد کرده است. بهمین دلیل سازمانهای جهانی با همکاری تشکل های غیر دولتی و مردم نهاد اقدام به تدوین و استاندارد های زیست محیطی متعددی کرده و طرح و پروژه های توسعه ای را مکلف به رعایت آنها نموده اند بطوریکه حد اقل آسیب و تخریب در ازای توسعه متوجه منابع طبیعی و زیست بوم های جهان شود.


در ایران نیز با استناد به بند 50 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، تمامی سازمانهایی که وظیفه اجرای طرح های توسعه ای را بر عهده دارند موظف هستند از هرگونه آلودگی و تخریب غیر قابل جبران محیط زیست خودداری کنند.


در همين راستا واحد محيط زيست شركت نفت و گاز پارس به عنوان يكي از سه ركن HSE (ايمني، سلامت و محيط زيست) عهده دار حفاظت و پاسداري از محيط زيست در طي فرايند ساخت و ساز پالايشگاه هاي گازي و تحويل آن به شركت مجتمع گازي پارس جنوبي بوده و سعي و اهتمام خود را در كاهش و به حداقل رساندن انتشار هر گونه آلاينده به محيط زيست را به عنوان وظيفه ملي خود به كار مي بندد. اين واحد با رویکرد نظارتی بر عملکرد پیمانکاران توسعه ای تشکیل و در این راستا فعالیت های متعددی را در دستور کار قرار داده كه از جمله مهترین آن می توان به اجرای برنامه ارزیابی اثرات زیست محیطی (EIA)در تمامی طرح های توسعه ای اشاره کرد. بر اساس آن تمامی پیمانکاران قبل از اقدام به هرگونه عملیات توسعه ای موظف به انجام مطالعات مذکور هستند. همچنین پیمانکاران موظف هستند کلیه این مطالعات را به تائید سازمان حفاظت محیط زیست برسانند. علاوه بر آن اهم وظایف واحد محیط زیست این شرکت عبارتند از:

1. برنامه کنترل و پایش آنلاین آلودگی هوای عسلویه از طریق ایستگاهای هشت گانه.
2. طراحي و ساخت سيستم يكپارچه پايش و مديريت مصرف مواد و انرژي و توليد آلاينده هاي زيست محيطي در پالايشگاه فازهاي 4و5 پارس جنوبي
3. راه اندازي انبارهاي مكانيزه گوگرد
4. احداث و راه اندازي واحدTGTU بمنظور کاهش میزان گوگرد در فلر فاز های 9و10
5. اجرای برنامه های آموزشی و فرهتگی در راستای شناساندن و سعی در حفظ جنگل های مانگرو و آبزیان در منطقه عسلویه
6. ابلاغ و نظارت بر اجراي قوانين، مقررات، دستورالعمل ها و راهنماييهاي زيست محيطي
7.مديريت پسماندهاي عادي، صنعتي و ويژه
8. مديريت پساب هاي بهداشتي و صنعتي
9. مديريت و كنترل آلاينده هاي هوا
10. اجراي برنامه هاي آموزشي و فرهنگي
11.تعامل با سازمان و ادارات كل محيط زيست وساير موسسات وسازمان هاي ذيربط
 

كليه حقوق اين پرتال متعلق به شرکت نفت و گاز پارس ميباشد