شرکت نفت و گاز پارس
تاریخ: 1391/09/22
همکاری وزارت نفت و جهاد کشاورزی برای تولید سوخت بیو دیزل

همکاری وزارت نفت و جهاد کشاورزی برای تولید سوخت بیو دیزل
مدیرعامل شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت از تشکیل کارگروه تخصصی میان وزارتخانه‌های جهاد کشاورزی و نفت برای تولید سوخت بیودیزل خبرداد.

عباس کاظمی در گفت و گو با خبرنگار شانا اظهار کرد: در سبد سوختی که چندی پیش به خواست هیئت دولتی طراحی شد و به تصویب رسید، سهم نفت‌گاز دیزل ارتقای 17 درصدی پیدا کرد و به 24 درصد رسید.

وی افزود: باتوجه به افزایش سهم خودروهای دیزلی در ناوگان حمل و نقل، برنامه‌های گسترده‌ای نیز برای تهیه سوخت این دسته از خودروها انجام شده است که از آن جمله می‌توان به تولید بیودیزل‌ها از پسماند صنایع غذایی اشاره کرد.

کاظمی با بیان این که دیزل به دست آمده با این روش بسیار مرغوب است، گفت: طبق بررسی‌ها، بیو دیزل تمام کاربردهای دیزلی را که از نفت ساخته می‌شود، دارد با این مزیت که آلایندگی برای محیط زیست ندارد.

وی تولید بیواتانول‌ها را از دیگر برنامه‌های در دست اجرای شرکت بهینه‌سازی برای تامین سوخت خودروهای دیزلی اعلام کرد و افزود: تاکنون برای تولید این سوخت که از دانه‌های گیاهی به دست می‌آید، پروژه‌های پژوهشی بسیاری انجام شده است.

کاظمی گفت: انتظار می رود وزارت جهاد کشاورزی به عنوان بخش بالادستی عمل کند، زیرا مواد مورد نیاز برای تولید این سوخت مانند بذر، زمین و آب در اختیار این وزارتخانه قرار دارد.

وی بهترین شیوه استفاده از سوخت‌های بیودیزل را امتزاج آنها با بنزین و نفت‌گاز دانست و تصریح کرد: هم اکنون می‌توانیم به عنوان اکتان‌زا تا 5 درصد از این سوخت را با بنزین و نفت‌گاز ترکیب کنیم.

مدیرعامل شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت به سهم 24 درصدی خودروهای دیزلی در سبد سوخت کشور اشاره و پیش‌بینی کرد: با توسعه کاربرد خوردهای سبک دیزلی، میانگین مصرف سوخت کشور تا پایان چشم‌انداز 1404 به 6 لیتر در 100 کیلومتر برسد.


بازگشت به آخرين اخبار
   امام علي(ع):بزرگی خالق نزد تو ،مخلوق را در چشم تو کوچک می کند.