شرکت نفت و گاز پارس
تاریخ: 1391/09/29
خط لوله صلح، دریچه ای برای پاسخگویی به نیازهای رو به رشد گاز پاکستان

خط لوله صلح، دریچه ای برای پاسخگویی به نیازهای رو به رشد گاز پاکستان
بنابر اعلام حزب مسلم لیگ پارلمان پاکستان، خط لوله انتقال گاز ایران به پاکستان دریچه امیدی برای پاسخگویی به نیازهای رو به رشد گاز این کشور به شمار می رود.

به گزارش پایگاه اینترنتی بیزنس ریکوردر، حزب مسلم لیگ پارلمان پاکستان (PML_N) روز گذشته (28 آذر) با انتقاد از دولت پاکستان در تاخیر نهایی سازی پروژه ساخت خط لوله گازی ایران-پاکستان اعلام کرد: ملت پاکستان باید از دلایل این تاخیر مطلع شوند.

عبدالقدیر بلوچ و عبید شر علی از اعضای حزب مسلم لیگ پاکستان (Pakistan Muslim League-Nawaz) اعلام کردند: با آن که ایران پیشنهاد تامین اعتبار ساخت بخش پاکستانی خط لوله واردات گاز از ایران را مطرح کرده است، عاصف علی زرداری به دلیل فشارهای خارجی و در بحبوحه کمبود گاز داخلی، سفر خود به ایران را در زمانی که دو کشور به امضای توافقنامه نهایی خط لوله گازی ایران-پاکستان نزدیک شده بودند، لغو کرد.

پارلمان پاکستان با انتقاد از این اقدام دولت، گزارش داد: خط لوله ایران-پاکستان امیدی است برای پاسخگویی به نیازهای رو به رشد گاز اسلام آباد.

این مقام های ارشد اظهار کردند: ایران یک همسایه مسلمان و دوست است و همکاری و تقویت روابط دوجانبه برای پاکستان سودآوری زیادی به همراه خواهد داشت.

به گفته آنها، واردات گاز از ایران به پاکستان در تضمین عرضه گاز به صنایع که در آستانه ورشکستگی و انحلال هستند، کمک می کند.

ایران 500 میلیون دلار اعتبار مالی ساخت بخش پاکستانی خط لوله انتقال گاز ایران به پاکستان را تامین می کند و باقیمانده آن از سوی اسلام آباد و از طریق جمع آوری مالیات از مصرف کنندگان داخلی گاز تامین می شود.

بر اساس برنامه های پیشنهاد شده، شرکت های ایرانی و پاکستانی برای ساخت بخش پاکستانی خط لوله انتقال گاز ایران به پاکستان شرکت سرمایه گذاری مشترک تشکیل می دهند.

به گفته منابع آگاه، چنانچه شرکت های پاکستانی در ساخت این خط لوله گازی مشارکت کنند، هزینه اجرای این پروژه کاهش خواهد یافت.

طبق قرارداد، ایران از فروردین 1393 (2014 میلادی) روزانه 21 میلیون و 500 هزار متر مکعب و سالانه 7.8 میلیارد متر مکعب گاز طبیعی به پاکستان صادر می کند.

پاکستان حدود 700 کیلومتر از خط لوله ایران-پاکستان را در مرزهای خود خواهد ساخت و ایران نیز 300 کیلومتر از این خط لوله را از ایرانشهر به مرزهای پاکستان در بندر چابهار مرتبط خواهد کرد.


بازگشت به آخرين اخبار
   خودت راتسليم نااميدي نكن؛اين امرتوراازگفتگوبا قلبت باز مي دارد.كوئيلو