شرکت نفت و گاز پارس
تاریخ: 1391/10/09
ابراز رضايت و خرسندي رييس جمهور از دستاوردهاي صنعت نفت ايران در پارس جنوبي

ابراز رضايت و خرسندي  رييس جمهور از دستاوردهاي صنعت نفت ايران در پارس جنوبي

رييس جمهوري اسلامي ايران امروز با حضور در منطقه پارس جنوبي با افتتاح دو طرح پتروشيمي از طرح هاي گازي مهر ماندگار در اين ميدان مشترك بازديد كرد.

وزير نفت، معاونين وزير، استاندار بوشهر و شماري از نمايندگان مجلس شوراي اسلامي، رييس جمهوري اسلامي ايران را در اين برنامه بازديد همراهي كردند .

رييس جمهور و هيات همراه پس از افتتاح دو طرح بزرگ پتروشيمي با حضور در طرح توسعه فازهاي ١٥ و ١٦ پارس جنوبي كه توسط كنسرسيومي از شركتهاي ايراني در حال اجراست از جزييات پيشرفت اين طرح بزرگ گازي گزارشي دريافت كرد .

در اين برنامه بازديد، مهندس موسي سوري، مدير عامل شركت نفت و گاز پارس در طول مسير تا فازهاي ١٥ و ١٦ و طي بازديد رييس محترم جمهور از اين طرحها و سپس در مسير فازها تا فرودگاه بين‌المللي خليج فارس با ارايه گزارشي جامع به رييس جمهور، وزير نفت، استاندار بوشهر و هيات همراه، آخرين وضعيت توليد گاز كشور از ميدان مشترك پارس جنوبي، ميزان پيشرفت فازهاي قديم و جديد اين ميدان ، لايه ‌هاي نفتي، ساخت داخل طرح ها و پروژه ها، دستاوردهاي پژوهشي، جذب نخبگان و پروژه هاي تكميلي و ويژه اين حوزه را تشريح كرد.

اين مقام مسئول ضمن تشريح آخرين روند توسعه ٥ مگا پروژه گازي جهان در ميدان مشترك پارس جنوبي، از آغاز ورود گاز شيرين به پالايشگاه فاز ١٥ و ١٦ اين ميدان در هفته گذشته خبر داد و اعلام كرد: بر همين اساس و مطابق برنامه ريزي فشرده پيمانكاران طرح ، راه اندازي پالايشگاه فاز ١٥ و ١٦ پارس جنوبي ، تكميل بخش دريايي فازهاي ١٧ و ١٨ و نيز حفاري چاه‌هاي لايه نفتي اين حوزه بزرگ تا پايان سال جاري انجام خواهد گرفت.

آخرين روند پيشرفت طرح توسعه فازهاي ١٥ و ١٦ پارس جنوبي( در مرحله راه اندازي)

مهندس موسي سوري در اين باره عنوان كرد: با مجموعه اقدامات موثر انجام شده، در حال حاضر پيشرفت طرح توسعه فازهاي ١٥ و ١٦ پارس جنوبي در دو بخش پالايشگاه ساحلي و تاسيسات فراساحلي به بيش از ٩٠ درصد رسيده است.

مديرعامل شركت نفت و گاز پارس افزود: همزمان با آغاز تزريق گاز شيرين در هفته گذشته، راه اندازي تاسيسات يوتيليتي( تامين آب، بخار و آب‌گير) اين طرح عظيم ملي هم آغاز شده است.

وي ادامه داد: هم اكنون تست و راه اندازي تجهيزات و واحدهاي فرآيندي فازهاي ١٥ و ١٦ پارس جنوبي آغاز شده و با توجه به پيشرفت چشمگير عمليات ساخت، نصب، پيش راه‌اندازي و راه‌اندازي تجهيزات پالايشگاهي، پيش بيني مي‌شود تا پيش از پايان سال جاري عمليات پالايش و تصفيه گاز ترش در فازهاي ١٥ و ١٦ پارس جنوبي آغاز شود.

وي درباره توسعه بخش فراساحل اين پروژه و برنامه انتقال و توليد گاز از فازهاي ١٥ و ١٦ با بيان اينكه پيشرفت طراحي، ساخت، نصب و راه اندازي سكوهاي دريايي اين فازها به حدود ٨٠ درصد رسيده است، از تاخير زماني پيمانكاران اين طرح به عنوان يكي از دلايل عمده عدم انطباق زمان بندي برنامه اي با پيشرفت واقعي اين طرح نام برد.

وي گفت: همچنين لوله گذاري زير دريايي اين پروژه مشترك گازي حدود ٩٧ درصد، حفاري دريايي ٨٨ درصد و ساخت پالايشگاه بيش از ٩١ درصد پيشرفت اجرايي دارد.

به گفته سوري، طرح توسعه فازهاي ١٥ و ١٦ پارس جنوبي يكي از طرح‌هاي قديمي ميدان مشترك پارس جنوبي است كه هدف از اجراي آن استخراج ٥٦ ميليون متر مكعب گاز ترش از ميدان مشترك و پالايش و توليد روزانه ٥٠ ميليون مترمكعب گاز، ٨٠ هزار بشكه ميعانات گازي، ٤٠٠ تن گوگرد، يك ميليون تن اتان و يك ميليون و ١٠٠ هزار تن گاز مايع (بوتان و پروپان) در سال است.

همچنين مديرعامل شركت پيمانكار و مدير كنسرسيوم فازهاي ١٥ و ١٦ خطاب به رييس جمهور، وزير نفت، استاندار بوشهر و نمايندگان مجلس شوراي اسلامي اعلام كرد كه با برنامه‌ريزي انجام شده، تلاش خواهد نمود با راه اندازي پالايشگاه، گاز ترش توليدي ساير فازها را همزمان با ٢٢ بهمن، سالروز پيروزي انقلاب اسلامي به پالايشگاه منتقل نمايد؛ همچنين وي از رييس جمهوري اسلامي ايران دعوت كرد تا در جشن راه‌اندازي اين پروژه شركت نمايند

در ادامه اين بازديد، مهندس سوري در گزارش خود به رييس هيات دولت، اعلام كرد كه با راه اندازي پالايشگاه فازهاي ١٥ و ١٦ در نظر است ابتدا از گاز توليدي فازهاي ٦، ٧و٨ و سپس گاز فازهاي ١٧ و ١٨ در بهره برداري از پالايشگاه فازهاي ١٥ و ١٦ استفاده شود.

آخرين وضعيت طرح توسعه فازهاي ١٧ و ١٨ پارس جنوبي ( در مرحله راه اندازي بخش دريا)

مهندس سوري درباره پيشرفت اجرايي طرح توسعه فاز ١٧ و ١٨ پارس جنوبي گفت: به پشتوانه تلاش و پشتكار جهاد گران و متخصصان ايراني، پيشرفت اين پروژه عظيم ميدان مشترك در بخش خشكي و دريايي از مرز ٧٦ درصد عبور كرده است.

وي در تشريح جزييات پيشرفت اين دو فاز با اشاره به دستيابي به پيشرفت ٨٥ درصدي ساخت و نصب پالايشگاه هاي گازي اين ٢ فاز پارس جنوبي گفت: در بخش لوله گذاري دريايي ٩٦ درصد، پايه و سكوهاي گازي ٨٨ درصد و حفاري ٢٢ حلقه اوليه چاه هاي دريايي معادل ٨٧ درصد پيشرفت حاصل شده است.

وي ظرفيت توليد گاز ترش طرح توسعه فازهاي ١٧ و ١٨ پارس جنوبي را ٥٦ ميليون مترمكعب و ظرفيت توليد گاز شيرين پالايشگاه هاي اين پروژه را ٥٠ ميليون مترمكعب در روز عنوان كرد و افزود: علاوه بر اين، در اين ٢ فاز مشترك گازي روزانه ٨٠ هزار بشكه ميعانات گازي، ٤٠٠ تن گوگرد و سالانه يك ميليون تن اتان و حدود ١/١ ميليون تن گاز مايع (بوتان و پروپان) توليد خواهد شد.

آخرين وضعيت طرح توسعه فاز ١٢ پارس جنوبي (در مرحله راهاندازي)

مديرعامل شركت نفت و گاز پارس در خصوص آخرين وضعيت طرح توسعه فاز ١٢ به عنوان بزرگترين فاز در دست اجراي پارس جنوبي و از جمله طرحهاي مهر ماندگار دولت با ظرفيت توليد ٨٤ ميليون مترمكعبي گاز افزود: پيشرفت اجرايي اين طرح مشترك گازي هم به حدود ٨٦ درصد رسيده است

سوري با بيان اينكه طي دو ماه گذشته سكوي جديد دريايي فاز ١٢ به عنوان بزرگترين سازه فراساحلي خليج فارس به وزن تقريبي سه هزار و ٢٦٠ تن نصب شده است، تاكيد كرد: با توجه به اتمام لوله‌گذاري زير دريايي به طول ٩٠٠ كيلومتر شامل ٤٥٠ كيلومتر خط لوله ٣٢ اينچ و ٤٥٠ كيلومتر خط لوله ٥/٤ اينچ و حفاري چاه ها براي توليد اوليه، ، امكان توليد و انتقال گاز اين فاز به پالايشگاه ساحلي در خرداد ٩٢ وجود دارد و پيمانكاران مربوطه براي اين زمان، برنامه‌ريزي نموده‌اند.

رييس هيات مديره سازمان منطقه ويژه اقتصادي انرژي پارس با تاكيد بر اينكه در حال حاضر پيشرفت تاسيسات فراساحلي فاز ١٢ همچنون ساخت و نصب سكو، پايه سكوها، عرشه‌ها و خطوط لوله دريايي ٩٢ درصد رسيده است افزود: در بخش نصب جكت ها ١٠٠ درصد، لوله گذاري زير دريايي ٩٨ درصد و سكوهاي دريايي ٨٨ درصد پيشرفت اجرايي حاصل شده است.

وي عنوان كرد: به منظور دستيابي به اهداف ترسيم شده در راه اندازي سريع طرحهاي مهر ماندگار، حفاري چاه هاي دريايي اين فاز بزرگ پارس جنوبي با فعاليت همزمان سه دستگاه دكل دريايي به بيش از ٧٦ درصد رسيده است.

مدير عامل شركت نفت و گاز پارس در گزارش خود به رييس جمهور، هدف از طرح توسعه فاز ١٢ پارس جنوبي را استخراج روزانه ٨٤ ميليون مترمكعب گاز ترش و پالايش و توليد روزانه ٨١ ميليون مترمكعب گاز طبيعي، ١٢٠ هزار بشكه ميعانات گازي و ٧٥٠ تن گوگرد گرانول اعلام كرد كه توسعه آن از سال ١٣٨٦ توسط شركت ايراني پتروپارس آغاز شده است.

افزايش تعداد دكلهاي دريايي در پارس جنوبي

موسي سوري همچنين در خصوص توسعه ناوگان دكل هاي حفاري ايران و اقدامات انجام شده در اين ميدان مشترك نفتي و گازي توضيحاتي ارايه كرد.

وي گفت: در نتيجه رايزني ها و توسعه شبكه هاي متنوع كاري به منظور تسريع در توسعه طرحهاي اين ميدان مشترك با قطر، هم اكنون ١٥ دستگاه دكل و جك آپ دريايي به منظور انجام عمليات حفاري در لايه هاي مختلف نفت و گاز مشغول به كار هستند.

سوري افزود: در طرح توسعه فاز ١٢ پارس جنوبي سه دستگاه حفاري پيشرفته، در ساير فازهاي پارس جنوبي هر كدام يك دستگاه و در لايه هاي نفتي دو دستگاه و در عمليات مشبك كاري و اسيد كاري چاه ها نيز دو دستگاه فعاليت مي‌كنند.

رييس هيات مديره سازمان منطقه ويژه اقتصادي انرژي پارس گفت: با تمهيدات انديشيده شده تعداد كل جك آپ و دكل هاي حفاري دريايي در اين ميدان مشترك گازي تا پيش از پايان سال جاري افزايش خواهد يافت.

سوري عنوان كرد: بر اساس اعلام پيمانكاران طرف قرارداد با شركت نفت و گاز پارس، پيش بيني مي شود تعداد دكل هاي دريايي در پارس جنوبي تا پايان امسال به حدود ٢٠ دستگاه و در سال آينده به ٢٨ دستگاه افزايش يابد.

دستاوردهاي مهم در حوزههاي سخت افزاري، نرم افزاري و مغزافزاري

مدير عامل شركت نفت و گاز پارس اعلام كرد: همزمان با فعاليت‌هاي سخت افزاري و پيروزي‌هاي بزرگ، در دو حوزه نرم افزاري و مغز افزاري نيز با فعاليت هاي گسترده علمي، دستاوردهاي درخشاني براي صنعت نفت و كشور حاصل شده است.

وي ادامه داد كه با حمايت هاي وزير محترم نفت و دولت خدمتگزار، سال گذشته از طريق آزمون سراسري تعداد ١٢١٦ نفر از فارغ التحصيلان ممتاز و نخبه كشور از ميان بهترين‌ها، توسط مديريت توسعه منابع انساني شركت ملي نفت ايران براي پارس جنوبي جذب و مشغول به كار شده اند كه اين نيروهاي نخبه و تحصيلكرده، تخصص هاي مورد نياز صنعت نفت كشور را در حوزه پارس جنوبي در بخش كارشناسي و مديريتي تامين خواهند نمود.

وي توضيح داد كه ٥٠ درصد نيروهاي جذب شده طبق مصوبه دولت، بومي استان بوشهر مي‌باشند.

اين مقام مسئول گزارش داد كه تاكنون طي يك سال گذشته حدود ١٤٠٠ عنوان پروژه پژوهشي در حوزه هاي مختلف مهندسي و مديريت يكپارچه مخزن، مديريت پروژه‌ها، ايمني، بهداشت، محيط زيست، مديريت دانش، امور مالي، فاوا، منابع انساني، كالا و ساخت داخل، نظام شايستگي مديريت پروژه و غيره تدوين، غربال و اولويت بندي شده و به صورت يك كتاب در دست انتشار مي‌باشد؛ عناوين پژوهشي مذكور براي مراكز اصلي پژوهشي و علمي كشور ارسال شده و يا در حال ارسال است تا توان علمي و پژوهشي كشور در حوزه پارس جنوبي به طور بهينه به كار گرفته شود.

ارتقاي توان ملي و ساخت داخلي تجهيزات نفت

رييس هيات مديره سازمان منطقه ويژه اقتصادي انرژي پارس همچنين در حضور رييس جمهور، وزير نفت و هيات همراه، گزارشي از حوزه ساخت داخل و بومي سازي و ارتقاي دانش فني در راستاي ارتقاي توان و توليد ملي، ارايه كرد.

سوري از بومي سازي انواع كمپرسورها، توربوكمپرسورها، توربين ها، شيرآلات، اتصالات سوپر آلياژي، انواع پمپ‌ها ، انوع لوله ها، سازه‌هاي فلزي دريايي، سيستم‌هاي DCS و دهها كالا و تجهيزات مهم ديگر در اثناي بكارگيري گسترده شركتهاي ايراني در توسعه پارس جنوبي خبر داد و گفت : دستيابي به اين مهم موجب تحقق آرمان ديرينه صنعت نفت در داخلي سازي طرحها و پروژه هاست.

اين مقام مسئول با اشاره به تمهيدات صورت گرفته در حوزه مهندسي و مديريت يكپارچه اين مخزن مشترك نفت و گاز از تشكيل كارگروه‌هاي تخصصي و اتاق‌هاي فكر و به كارگيري نخبگان و صاحب نظران و اساتيد مشهور و سرشناس دانشگاهي در حوزه مشاوره خبر داد و گفت: در حوزه ‌هاي توليد، طراحي، اجرا و نظارت بر طرح‌ها نيز از با كارگيري جوانان شايسته و توانمند كشور در بيش از ٥٠ درصد از مشاغل سرپرستي و سمت‌هاي مديريتي تحول چشمگيري در روند فعاليت ها و دستيابي به اهداف عالي در پارس جنوبي صورت گرفته است .

وي اظهار داشت: با عنايات الهي، هوشمندي و خلاقيت جوانان تحصيلكرده و كار سرسختانه و شبانه‌روزي نخبگان اجرايي و دلسوزان نظام، مجموعه فعاليت ها و عملكرد ها در ميدان مشترك پارس جنوبي به عنوان پيشاني و خط مقدم جنگ اقتصادي، به طورآشكار و افتخار آميزي به سود ايران اسلامي و به نفع صنعت نفت كشور در جريان است و قله‌هاي پيروزي يكي پس از ديگري به دست جهاد‌گران پارس جنوبي اعم از پيمانكاران، كارفرمايان، سازندگان، مشاوران و تامين كنندگان فتح مي‌شود .

اين مقام مسئول اضافه نمودند كه علي‌رغم دسيسه‌ها و كارشكني‌هاي دشمنان و بدخواهان صنعت نفت و كشور عليه توليد و توسعه پارس جنوبي طي سال‌هاي اخير شاهد جهش تفكر علمي، توكل خالصانه و تلاش خستگي ناپذير فرزندان ايران اسلامي در راه رشد، پيشرفت و اقتدار صنعت نفت و اعتلاي كشور عزيزمان بوده‌ايم. خدمتگزاران دولت و كاركنان شريف و شايسته صنعت نفت در اين نبرد اقتصادي و توليد رقابتي در ميدان مشترك، دوراني سرشار از عزت و غرور و دستاوردهاي درخشان و صحنه های خاطره انگیزی را از توان، خلاقيت، ايثار و فداكاري، مشاركت و همبستگي ملي در مسير تعالي ايران به صنعت نفت نمايش گذاشته‌اند.

مدير عامل شركت نفت و گاز پارس گفت: اين در شرايطي است كه حتي نيمي از موفقيت‌ها و دستاوردها به نحو موثر اطلاع‌رساني نشده است؛ هر چند كه عده‌اي نيز به طور گسترده دائما در حال تخريب، تضعيف، شايعه‌سازي، سم‌پاشي و سنگ‌اندازي عليه خدمتگزاران مخلص و بي‌ادعا هستند.

دستاوردهاي مهم شركت نفت و گاز پارس در پارس جنوبي

اين مقام مسئول در ادامه گزارش خود به رييس جمهور، نمونه‌هاي ديگري از دستاوردهاي شركت نفت و گاز پارس را عنوان كرد.

وي گفت: طي دوسال گذشته تحقق افزايش ظرفيت توليد فاز يك پارس جنوبي به ميزان ٢٠٠ ميليون فوت مكعب در روز، اصلاح فرآيند‌هاي پالايشي در فازهاي ٦، ٧ و ٨ (و صرفه‌جويي روزانه حدود يك ميليون متر معكب گاز)، ثبت ركوردهاي جديد در ساخت تأسيسات و تجهيزات دريايي، تسريع در اجراي طرح‌هاي " مهر ماندگار " به ویژه فازهاي در حال راه‌اندازي ١٢، ١٥ و ١٦ و نيز بخش دريايي فازهاي ١٧ و ١٨، افزايش تعداد دكلهاي حفاري ، توسعه، تكميل و نصب سكوهاي عظيم فازهاي ١٧ و ١٢ (به وزن ٣٢٦٠ تن) ، نصب جكت‌هاي فازهاي ١٣، ١٤، و ١٧ و ١٨، ١٩، ٢٠و٢١ و ٢٢تا ٢٤ ، تكميل و بهره‌برداري از خطوط انتقال برق از نيروگاه بعثت به پارس ٢ ( فاز ١٢ ) جهت پشتيباني از طرحهاي توسعه منطقه پارس ١٢ و آغاز ساخت بخش سيكل تركيبي نيروگاه‌متمركز پارس جنوبي ونيز اتمام لوله‌گذاري دريايي فازهاي ١٢، ١٥ و ١٦ و نيز ١٧، ١٨ و فاز ١٩ صورت گرفته است .

آغاز حفاري در بخش مشترك و ادامه حفاري در بخش غيرمشترك لايه نفتي پارس جنوبي، انجام عمليات مشبك‌كاري و اسيدكاري چاه‌ها و برداشت گاز از لايه‌هاي K١ و K٢ مخزن (كه تاكنون انجام نمي‌شده است) به همراه تشكيل كارگروه تخصصي ازدياد برداشت گاز و برگزاري سه همايش ملي چشم انداز توسعه پايدار، يكپارچه و دانايي محور منطقه ویژه پارس و برنامه ریزی براي برگزاري چهارمين همايش آن در اسفند ٩١، تشكيل ستاد نظارت و مديريت طرح‌هاي توسعه و توليد و تجميع انديشه‌هاي سازماني و فراسازماني در ارتباط با تداوم و پايداري توليد و پيشبرد طرح‌هاي توسعه پارس جنوبي و ارتقاي مستمر عملكرد را از جمله مهمترین دستاوردهای دوسال گذشته شركت نفت و گاز پارس بود كه توسط مهندس سوري به حضور رييس جمهوري اسلامي ايران گزارش شد

مديريت بهره‌برداري و توليد از سكوهاي گازي دريايي

مهندس موسي سوري در خصوص مديريت بهره‌برداري و توليد از سكوهاي دريايي نيز گفت: بر اساس آموزه‌هاي ديني، باور توانستن، رهنمود مقام معظم رهبري در سفر ٨ فروردين سال گذشته خود به پارس جنوبي و همچنين حمايت دولت و وزير محترم نفت، كاركنان، متخصصان و مديران شايسته و خدمتگزار شركت نفت و گاز پارس در ١٢ فروردين سال گذشته مديريت و راهبري عمليات بهره‌برداري و توليد از سكوهاي دريايي را از خارجي‌ها تحويل گرفتند. خارجي ها باور نمي‌كردند كه ما بتوانيم حتي شش ماه، بدون حضور و مديريت آنها بهره برداري و توليد از سكوهاي گازي دريايي را اداره و مديريت كنيم. اما با عنايات الهي، و با تكيه بر باور "ما مي‌توانيم و ما توانسته‌ايم" و با حمايت‌هاي وزير محترم نفت، سكوها را از خارجي‌ها تحويل گرفتيم و بحمدالله تا امروز كه ٢٢ ماه مي گذرد توليد پايدار گاز از سكوها به ٢٩٠ ميليون متر مكعب در روز رسيده و از نظر فني و مديريتي هيچ مشكل و يا تنگنايي در اداره و مديريت سكوهاي دريايي نداريم.

امنيت و پايداري توليد و توسعه

وي همچنين در ادامه گزارش در خصوص امنيت و پايداري بخش‌هاي توليد و توسعه اعلام كرد: خوشبختانه عليرغم تمركز دشمنان و بدخواهان براي ايجاد وقفه يا اختلال در فرآيند توليد و توسعه پارس جنوبي، با مراقبت‌ها، تدابير و هوشياري كامل كاركنان و نيروهاي دلسوز نظام و بويژه حضور هوشمندانه‌و مدبرانه سربازان گمنام امام زمان، امنيت و پايداري توليد و توسعه در ميدان مشترك پارس جنوبي، به كوري چشم دشمنان بسيار مطلوب است.

خرسندي و رضايت رييس جمهور محترم از پيشرفتها و دستاوردهاي پارس جنوبي

در طول بازديد و ارايه گزارش مهندس موسي سوري، رييس جمهور با بيان پرسش‌هاي مختلف ضمن ابراز خرسندي از دستاورد‌ها و پيروزي‌هاي صنعت نفت و كشور در پارس جنوبي، براي مديران و دست اندركاران توليد و توسعه پارس جنوبي آرزوي موفقيت كرد و اعلام داشت: با اين كارهاي بزرگ و ارزشمندي كه شما انجام داده‌ايد تا چند سال ديگر، آنها (خارجي‌ها) به شما التماس خواهند كرد كه به شما كالا بدهند و شما اعلام خواهيد كرد كه ما نيازي به كالاي خارجي نداريم و به ياري خداوند صنعت نفت ايران به زودي كالا و دانش فني به صنعت نفت جهان صادر خواهد كرد و پروژه ها را با هزينه كمتر اجرا خواهد كرد و كالاها و تجهيزات را با قيمت كمتر به جهان صادر خواهد نمود.

همچنين در طول مسير بازديد رييس جمهور از فازهاي ١٥ و ١٦، وزير محترم نفت طي چند مرحله، توضيحات تكميلي و ويژه‌اي در حوزه پايداري توليد، راه‌اندازي طرح‌هاي توسعه، تامين شناور پالايشگاهي و ذخيره‌سازي براي لايه هاي نفتي (FPSO) و همچنين دور زدن تحريم‌ها و بومي سازي تجهيزات و ... به رييس جمهور ارايه نمود كه موجب ابراز خرسندي و رضايت بيشتر رييس جمهور شد.

رييس جمهور پس از دريافت گزارشهاي مربوطه با تقدير از كاركنان صنعت نفت با رضايت و خشنودي منطقه را به سمت فرودگاه خليج فارس و عزيمت به تهران ترك نمود.بازگشت به آخرين اخبار
  هرگزتسليم نشو؛هر روزمعجزه تازه اي روي ميدهد.جكسون براون