شرکت نفت و گاز پارس
تاریخ: 1391/10/10
مخازن نفتی کشور با دستگاه های لایروب ایرانی رسوب زدایی می شود

مخازن نفتی کشور با دستگاه های لایروب ایرانی رسوب زدایی می شود

 مدیرعامل شرکت پایانه های نفتی ایران از ساخت دستگاه «هیدرودوزر» (لایروب و رسوب زدایی کف مخازن نفتی) به دست توانمندان داخلی برای نخستین بار خبر داد.

به گزارش شانا ،مدیر عامل شرکت پایانه های نفتی ایران در آیین راه اندازی دستگاه هیدرودوزر در پایانه نفتی شمال گفت: با توجه به نقش مهم و راهبردی پایانه ها و مخازن نفتی کشور و نیاز به تجهیزات و فناوری های تخصصی برای تعمیر، نگهداری و حفاظت از این تاسیسات، برنامه ریزی های منسجمی برای طراحی و ساخت فناوری های مورد نیاز شرکت پایانه های نفتی ایران انجام شده است.

وی با بیان این که شرکت پایانه های نفتی ایران بر آن شد تا برای نخستین بار در صنایع نفتی ایران، دستگاه هیدرودوزر در داخل کشور ساخته شود، افزود: مخازن نفتی کشور از این پس بدون وابستگی به شرکت های خارجی، با فناوری کاملا ایرانی لایروبی و رسوب زدایی می شود.

موسوی یادآور شد: طراحی دستگاه هیدرودوزر از سوی کارشناسان شرکت پایانه های نفتی ایران انجام و ساخت آن به توانمندان داخلی پیشنهاد شد؛ با ساخت این دستگاه که حدود دو میلیارد ریال هزینه داشته، بیش از 10 میلیارد ریال صرفه جویی ارزی شده است.

مدیرعامل شرکت پایانه های نفتی ایران گفت: دستگاه لایروب رسوب های کف مخازن نفتی که به همت مهندسان و متخصصان ایرانی ساخته شده، برای نخستین بار در پایانه نفتی شمال مورد آزمایش قرار گرفت و لایروبی و رسوب زدایی کف یک مخزن 150 هزار بشکه ای این پایانه انجام شد.

موسوی ادامه داد: این دستگاه با رعایت تمام استانداردهای فنی لازم برای فعالیت در مخازن نفتی، قابلیت ورود به مخازن و جمع آوری لای و رسوبات کف آنها را دارد و می تواند عملیات لایروبی را ضمن افزایش ضریب ایمنی، با شتاب بیشتری انجام دهد.

وی در باره ویژگی های کار دستگاه یاد شده تصریح کرد: این دستگاه ظرفیت لایروبی مخازن با ظرفیت تا 150 هزار بشکه را دارد و همزمان و در فاز دوم، برنامه طراحی و توسعه آن برای کار در مخازن بیش از 500 هزار بشکه نیز در حال انجام است.

موسوی افزود: در فاز سوم، دستگاه هیدرودوزر به صورت کاملا خودکار و کنترل از راه دور طراحی و ساخته خواهد شد تا عملیات لایروبی و رسوب زدایی، بدون حضور نیروی انسانی در مخازن انجام شود.

عملیات لایروبی و رسوب زدایی مخزن شماره 108 پایانه نفتی شمال، به عنوان «نمونه» کار (pilot) دستگاه هیدوردوزر، پس از جدا سازی قطعه های دستگاه یاد شده و انتقال به درون مخزن و مونتاژ آن، با هدایت دستگاه توسط مدیرعامل شرکت پایانه های نفتی ایران انجام شد.

دستگاه «هیدرودوزر» (لایروب و رسوب زدایی کف مخازن نفتی) می تواند به اجزای کوچک قابل عبور از یک دهانه ورودی ( منهول)  به قطر 50 سانتیمتر نیز تقسیم و در داخل مخزن دوباره مونتاژ شود.


بازگشت به آخرين اخبار
   امام علي(ع):بزرگی خالق نزد تو ،مخلوق را در چشم تو کوچک می کند.