شرکت نفت و گاز پارس
تاریخ: 1391/10/19
تولید گاز در پارس جنوبی 150 میلیون متر مکعب افزایش می یابد

تولید گاز در پارس جنوبی 150 میلیون متر مکعب افزایش می یابد

 وزیر نفت از به مدار تولید آمدن فازهای 12 و 15 و 16 پارس جنوبی تا پایان دولت دهم خبر داد و گفت: تا پایان دولت دهم حدود 150 میلیون متر مکعب گاز به تولید فعلی این میدان مشترک اضافه می شود.


ˈرستم قاسمیˈ روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا، در مورد فازهای در حال توسعه میدان گازی پارس جنوبی، اضافه کرد: تا پایان سال جاری فاز 15 و 16 و در اوایل سال آینده فاز 12 به مدار تولید می آیند.

وزیر نفت افزود: بعد از اتمام طرح های توسعه فازهای 12 و 15 و 16 فازهای بعدی میدان گازی پارس جنوبی تا پایان سال 94 به بهره برداری خواهند رسید.

میدان گازی پارس جنوبی بزرگترین منبع گازی جهان است که بر روی خط مرزی مشترک ایران و قطر در خلیج فارس قرار دارد و یکی از اصلی‌ترین منابع انرژی کشور به شمار می‌رود؛ مساحت این میدان 9 هزار و700 کیلومتر مربع است که سهم متعلق به ایران سه هزار و 700 کیلومتر مربع وسعت دارد.

ذخیره گاز این بخش از میدان 14 تریلیون متر مکعب گاز به همراه 18 میلیارد بشکه میعانات گازی است که حدود 7.5 درصد ، از کل گاز دنیا و نزدیک به نیمی از ذخایر گاز کشور را شامل می‌شود و هم اکنون برنامه‌ریزی‌هایی به منظور توسعه 24 فاز برای تولید 790 میلیون مترمکعب گاز در روز از این میدان صورت گرفته است.

طرح‌ توسعه‌ فاز 12 به‌ منظور برداشت روزانه‌ سه هزار میلیون‌ فوت‌ مکعب‌ گاز از مخزن‌ پارس جنوبی طراحی‌ شده و در دست اجرا می باشد و تولید روزانه‌ 81 میلیون‌ متر مکعب‌ گاز طبیعی‌ جهت‌ تزریق‌ به‌ خط‌ لوله‌ ششم‌ گاز کشور، تولید روزانه 120 هزار بشکه‌ میعانات‌ گازی‌ سنگین و تولید روزانه‌ 750 تن‌ گوگرد دانه‌بندی‌ شده‌ از اهداف طرح توسعه این فاز است.

طرح توسعه فازهای 15 و 16 نیز با هدف‌ تولید روزانه‌ 50 میلیون‌ متر مکعب‌ گاز طبیعی، 80 هزار بشکه‌ میعانات‌ گازی‌، 1.05 میلیون‌ تن‌ گاز مایع‌ (ال پی جی) در سال، یک میلیون‌ تن‌ اتان در سال‌ به‌ منظور تامین‌ خوراک‌ واحدهای‌ پتروشیمی‌ و روزانه‌ 400 تن‌ گوگرد در دستور کار قرار گرفته است.

خاطرنشان می شود، فاز‌های 12 و 15 و 16 که معادل 5 فاز استاندارد پارس جنوبی است و لایه نفتی پارس جنوبی در قالب طرح‌های مهر ماندگار در دست توسعه است که این طرح ها از مجموع طرح های توسعه در پارس جنوبی در اولویت بهره‌برداری قرار دارند.


بازگشت به آخرين اخبار
   فرصت ها در دل مشكلات نهفته اند.((آلبرت انيشتين))