شرکت نفت و گاز پارس
تاریخ: 1391/10/24
بررسي 10 رويداد تاثيرگذار نفت و گاز جهان در سال 2012

بررسي 10 رويداد تاثيرگذار نفت و گاز جهان در سال 2012
جهان در سال 2012 شاهد رويدادها و اتفاقات تلخ و شيرين بسياري بود؛ در اين ميان و با نگاهي به سرخط اخباري كه در اين 365 روز پرماجرا ذهن مردم كره خاكي را به خود مشغول كرد مي توان ادعا كرد كه طلاي سياه نقشي ممتاز در خور توجه در تمركز افكار عمومي جهانيان را به خود اختصاص داده است؛ چه با هر دعوا و مناقشه سياسي كه يك سر آن در همسايگي ميادين و ذخيره گاه هاي نفتي بوده است لرزه بر ساختار صنعتي جهان مصرف كننده افتاده و شايد موجي از نگراين را در هر دو سوي جهان به راه انداخته باشد.


با نگاهي به سرخط اخباري كه در اين 365 روز پرماجرا ذهن مردم كره خاكي را به خود مشغول كرد مي توان ادعا كرد كه طلاي سياه نقشي ممتاز و در خور توجه  در  تمركز افكار عمومي جهانيان را به خود اختصاص داده است؛ چه با هر درگيري و مناقشه سياسي كه يك سر آن در همسايگي ميادين و ذخيره گاه هاي نفتي بوده است لرزه بر ساختار صنعتي جهان مصرف كننده افتاده و شايد موجي از نگراين را در هر دو سوي جهان به راه انداخته باشد.


اوج گرفتن دعواي نفتي در كردستان عراق
روابط ميان مقامات دولت اقليم خود مختار كردستان عراق و دولت مركزي اين كشور بر سر استقلال ارضي، درآمدهاي نفتي و قوانين قراردادهاي حوزه انرژي دير زماني است به تيرگي گراييده  است. اما اختلاف ميان بغداد و كردستان زماني عميق تر شد كه سال گذشته آمريكا واپسين گروه از نيروهاي جنگنده خود را از منطقه خارج كرد. پس از آن طي نخستين درگيري ميان سربازان دولت مركزي و نيرو هاي كرد در 16 نوامبر، يك كشته برجاي ماند .  طي سالي كه گذشت بارها و بارها صادرات نفتي عراق به دليل كارشكني هاي كردهاي خودمختار با مشكل روبرو شده است، بطوري كه دولت اقليم كردستان قصد دارد تا طي دو سال آتي با احداث يك خط لوله مجزا به تركيه كنترل روند صادرات نفت را از منطقه خود به دست بگيرد و حاكميت خود را بر مناطق شمالي عراق افزايش دهد. 
 
كابوس خليج مكزيك، بريتيش پتروليوم را رها نمي كند
 
شركت BP اواخر سال 2012 ميلادي از عقد قرارداد هاي جديد در محدوده ايالات متحده آمريكا منع شد كه اين امر مي تواند عواقب مالي بسياري را براي BP به دنبال داشته باشد و چالشي بزرگ در دستيابي BP به چشم انداز ترسيم شده اش محسوب شود.
پس از فاجعه ي خليج مكزيك توليد اين شركت سقوط چشمگيري داشت اما در ماه گذشته با بازگشت به ميزان توليد قبل از نشت نفتي  اميدهاي زيادي براي بريتيش پتروليوم ايجاد شده بود.
اما  2 هفته ي پيش زماني كه قرار بود ميادين مستعد جديد امريكا به مزايده گذاشته شود، اوباما رئيس جمهور اين كشور، شركت BP را به دليل كوتاهي اين شركت در جريان فاجعه خليج مكزيك  از عقد قرار داد جديد با دولت امريكا منع كرد ، پيشتر نيز اوباما  عملكرد BP را در خليج مكزيك  "فقدان امانت در تجارت" ناميده بود.
 
طوفان سندي ، بد ترين خاطره آمريكا در سال 2012
طوفان سهمگين «سندي» اواخر ماه اكتبر سال گذشته با ورود خود با سرعت 75 مايل در ساعت سواحل شمال شرقي ايالت متحده آمريكا را درنورديد و با جاري شدن سيلاب هاي شديد در خيابان هاي نيويورك و نيوجرسي، حدود 50 ميليون خانوار را به كام خاموشي فرو برد؛ يكي از مهمترين تاثيرات منفي كه اين طوفان بر جاي گذاشت تعطيلي بلند مدت تالار بورس خريد و فروش نفت جهان بود.
در پي ورود اين طوفان نه تنها زندگي شهروندان آمريكايي مختل شد و دسترسي به منابع ضروري براي ادامه زندگي از جمله مواد غذايي، برق و وسايل گرمايشي تا حدودي نا ممكن شد، بلكه 6 پالايشگاه نفت در سواحل شرقي آمريكا كه هر كدام روزانه 19/1 ميليون بشكه فرآورده هاي نفتي بازار مصرف آمريكا را تامين مي كردند، از ادامه فعاليت باز ايستادند. همچنين سيستم حمل و نقل عمومي به ويژه شبكه اتوبوسراني و مترو براي آمادگي در برابر طوفان تعطيل شدند.  اين طوفان تهديدي جدي براي نوسانات آينده بازار نفت و گاز بود و تا مرز تبديل شدن به يك فاجعه هزاران ميليون دلاري  پيش رفت.

روزهاي آرام براي نفت در ليبي  بدون ديكتاتور
 با آغاز جنگ داخلي در ليبي در اواخر سال 2011 ميلادي، بسياري از سرمايه گذاران نفت و گاز اين سرزمين خصوصا  شركت نفتي ايتاليايي Eni با 53 سال سابقه حضور، توليدات نفتي خود را متوقف كردند. اما پس از سرنگوني معمر قذافي، ديكتاتور ليبي و خاتمه يافتن نزاع داخلي در اين كشور در اواخر سالي كه گذشت، Eni با چشم اندازي نو براي سرمايه گذاري در ليبي فعاليت خود را بيش از پيش افزايش داد و اعلام كرد قرار است طي دهه آتي با هدف تداوم در توليد و فعاليت هاي اكتشافي، 8 ميليارد دلار در بخش صنعت نفت و گاز ليبي سرمايه گذاري كند و به دنبال آن خود را به عنوان اصلي ترين توليد كننده بين المللي در اين منطقه معرفي كرده و گستره تجارت خود را نيز وسيع تر كند. 
 
ناكامي غرب در حذف قديمي ترين توليد كننده نفت خاورميانه از بازار جهاني
 علي رغم اجرايي شدن سياست هاي نامشروع و غير قانوني اتحاديه اروپا و آمريكا از جولاي سال گذشته تا كنون به منظور اعمال فشار بر ايران براي متوقف كردن فعاليت هاي صلح آميز هسته اي اش، جمهوري اسلامي ايران هيچ شباهتي به يك كشور تحريم شده ندارد. در حالي كه قيمت نفت، به حدود 100 دلار در هر بشكه رسيده است، چهارمين صادركننده بزرگ نفت جهان نشان داده كه قادر است، با محدوديت هاي تجاري و مالي تحميل شده كنار بيايد.

رسانه هاي خارجي نيز اوضاع ايران را متعادل تشريح مي كنند، بطوري كه رويترز با اشاره به تحريم ها عليه ايران نوشت تهران هيچ شباهتي به پايتخت يك كشور تحريم شده ندارد و فروشگاه ها مملو از كالا و مشتري هستند كه اين نشان مي دهد تحريم ها در ضربه زدن به اقتصاد ايران ناكام مانده است.
با اينكه اين تحريم‌ها تنها در برخي مواقع مشكلاتي را بر مردم تحميل كرده اند، اين موضوع با تدبير مقامات كشور به ويژه به دليل ظرفيت ايران وهمچنين ظرفيت جامعه جهاني براي دور زدن تحريم‌ها در آينده‌اي نزديك برطرف خواهد شد.
 همچنين تعدادي از كشورهاي خارجي وارد كننده نفت ايران از جمله هند، كره جنوبي، چين، سنگاپور، مالزي، آفريقاي جنوبي، سريلانكا، تايوان و تركيه  بي اعتنا به تحريم هاي غرب عليه ايران كماكان به فعاليت هاي خود و سرمايه گذاري در صنعت نفت و گاز كشور ادامه مي دهند.
 
اوپك  2012/ ثبات در سقف توليد،تثبت دبيركل قبلي
وزيران نفت اوپك در صد و شصت و دومين نشست كه اواخر سال گذشته ميلادي در شهر وين برگزار شد، براي اخذ تصميمات جديد به منظور تعيين سقف توليد و همچنين انتخاب دبير كل گرد هم آمدند و طي اين نشست موافقت كردند كه تغييري در ميزان توليد ايجاد نكنندو در سطح 30 ميليون بشكه در روز تثبيت شد.همچنين باتوجه به عدم اجماع اعضاي اوپك درباره انتخاب دبيركل جديد، قرار شد عبدالله سالم البدري، دبيركل كنوني تا يك سال ديگر در سمت خود ابقا شود.
جمهوري اسلامي ايران، غلامحسين نوذري، وزير نفت پيشين را به عنوان نامزد سمت دبيركلي اوپك به دبيرخانه اين سازمان معرفي كرده بود. عربستان سعودي ماجد منيف، نماينده هيئت عامل اين كشور در اوپك و عراق، سمير الغضبان، مشاور ارشد نخست وزير در امور انرژي را به عنوان نامزدهاي خود براي سمت دبير كلي اوپك معرفي كرده بودند.
هر يك از اين نامزدها براي انتخاب به عنوان دبيركل جديد اوپك به اجماع كامل اعضا نياز داشتند و همين موضوع تا حدودي تصميم گيري در اين باره را دشوار كرد.
 
اعتصاب كارگران نفت در نروژ
در ماه جولاي اعتصاب 16 روزه كارگران توليد كننده نفت نروژ، سبب شد كه توليد نفت نروژ 13 درصد افت داشته باشد؛ كه اين جريان با دخالت دولت و مجبور كردن كارگران به پايان دادن به اعتصابات، به منظور حفظ شهرت اين كشور نفتي به عنوان هشتمين تامين كننده پايدار نفت جهان، پايان يافت.
با توافق دو طرف منازعه قرار شد كه 4.5 درصد به دستمزد كاگران اضافه شود و علاوه بر آن اعطاي 3641 كرون (630دلار) به عنوان يكبار پاداش به كارگران در دستور كار قرار گرفت، و در همين راستا اتحاديه ها دستور به پايان اعتصاباتي دادند كه دو تاسيسات درياي شمال واتحاديه انرژي اينداستري و همچنين انجمن صنعت نفت او ال اف را تحت تاثير قرار داده بود
 
خيز كرملين براي تسخير بازار انرژي اروپا
 اواخر سالي كه گذشت، مقامات مسكو و صوفيه بر سر احداث يك خط لوله گاز به توافق نهايي رسيدند و به اين ترتيب با امضاي اين قرارداد رونداجراي پروژه خط لوله جنوب و انتقال مستقيم گاز روسيه به اروپاي غربي وارد مرحلهجديدي شد. اين خط لوله 3600 كيلومتري با ظرفيت ارسال 63 ميليارد متر مكعب گاز در حدود 16.5 ميليارد يورو هزينه در بر خواهد داشت و از اوايل دسامبر فاز اول عمليات اجرايي در بستر درياي سياه و سپس بلغارستان آغاز شد.
با احداث اين خط لوله گاز روسيه با عبور از درياي سياه، بلغارستان، صربستان، مجارستان و اسلووني به شمال ايتاليا مي رسد تا از آنجا ميان كشورهاي اروپاي غربي توزيع شود.
حركت اژدهاي زرد به سوي سوخت پاك
چين در سال 2012 به دنبال اجراي يك پروژه ي آزمايشي در بخش هاي دور افتاده كشور بود؛ تا با تبديل ذغال سنگ به گاز طبيعي به سوخت پاك دست يابد. چين براي اجراي اين پروژه 14ميليارد دلار سرمايه گزاري كرده است كه ريسك بزرگي براي دولت اين كشور محسوب مي شود. گاز طبيعي چين طي 10 سال اخير بيش از 10 درصد كلتقاضاي انرژي اين كشور پرجمعيت را تشكيل مي دهد، با اين حال چين درصدد يافتن منابعجديد براي پوشش اين تقاضا است، تا مجبور به واردات سوخت پاك از كشور هاي استراليا،اندونزي، قطر و تركمنستان با هزينه كلان نشود
اين كشور هم اكنون بعد از امريكا دومين توليد كننده گازهاي گلخانه اي محسوب مي شود كه به خودي خود، فشارهاي سازمان هاي جهاني را به دنبال دارد.
 
 
انفجار پالايشگاهي در ونزوئلا
 
انفجاري مهيب ماه آگوست سال 2012 ميلادي در پالايشگاه آموي در شبه جزيره اي در جنوب ونزوئلا اتفاق افتاد كه شمار تلفات آن به 119 نفر رسيد. گزارش هايي كه در اين خصوص منتشر شد حاكي است نشت گاز عامل اصلي آتش سوزي و انفجار بوده است. هوگو چاوز، رئيس جمهوري اين كشور براي اداي احترام به كشته شدگان اين حادثه سه روز عزاي عمومي اعلام كرد.
پالايشگاه نفت خام آموي ونزوئلا در سال 1950 ميلادي توسط شركت آمريكايي كريول پتروليوم احداث شد و درست پيش از رخداد انفجار روزانه 955 هزار بشكه نفت توليد مي كرد. 
گزارش از: شهرزاد سرفلاح/ گروه بين الملل پايگاه اطلاع رساني شركت ملي نفت ايرانبازگشت به آخرين اخبار
   ساده ترين درس زندگي اينست:هرگزكسي راميازار.ژان ژاك روسو