شرکت نفت و گاز پارس
تاریخ: 1396/12/29
تزریق گاز از پالایشگاه فاز 13 پارس جنوبی به شبکه سراسری آغاز شد

تزریق گاز از پالایشگاه فاز 13 پارس جنوبی به شبکه سراسری آغاز شد
همزمان با سالروز ملی شدن صنعت نفت و با حضور مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران، نخستین ردیف شیرین سازی پالایشگاه فاز 13 پارس جنوبی با تزریق گاز شیرین به خط ششم سراسری در مدار بهره برداری قرار گرفت.

به گزارش روابط عمومی شرکت نفت و گاز پارس، مجری طرح توسعه فاز 13 پارس جنوبی با اعلام خبر فوق افزود: همزمان با سالروز ملی شدن صنعت نفت و آخرین روز کاری سال 96، نخستین ردیف شیرین سازی پالایشگاه فاز 13 با دریافت 7 میلیون مترمکعب در روز گاز ترش از خط پنجم سراسری و تزریق گاز شیرین به خط ششم در مدار تولید قرار گرفت.

پیام معتمد با یادآوری اینکه پالایشگاه فاز 13 از 12 بهمن ماه سال جاری آماده دریافت گاز ترش بود، تأکید کرد: به دلیل نفوذ دو موج سرما به کشور و افزایش مصارف گاز خانگی، راه اندازی اولیه این ردیف به یک ماه بعد موکول شد.

وی به تشریح اقدامات انجام شده برای راه‌اندازی ردیف اول شیرین سازی پالایشگاه پرداخت و گفت: از ساعت 18:30روز چهارشنبه، 23 اسفند ماه سال جاری عملیات انتقال گاز ترش از خط پنجم سراسری به پالایشگاه آغاز و با رعایت کلیه موارد ایمنی و استانداردهای کار در محیط خطرناک، پس از عبور از واحدهای مختلف پالایشگاه به ردیف اول شیرین سازی ارسال شد.

به گفته معتمد، عملیات شیرین سازی گاز ترش در واحد 101 پالایشگاه فاز 13 در کمتر از 3 ساعت به انجام رسید و گاز شیرین شده برای تثبیت میزان رطوبت و جداسازی اجزاء آن به واحدهای 104 و 105 ارسال شد.

مجری طرح توسعه فاز 13 پارس جنوبی با تأکید بر تلاش شبانه روزی دست اندرکاران این طرح تا آخرین ساعات کاری سال 96 گفت: با توجه به آماده بودن واحد صادرات گاز، امروز و همزمان با سالروز ملی شدن صنعت نفت، گاز تصفیه شده در ردیف اول شيرين‌سازی، بعد از افزایش فشار تا 90 بار به خط لوله ششم سراسری تزریق شد.

*راه اندازی دومین ردیف شیرین سازی پالایشگاه فاز 13 تا یک ماه آینده
معتمد به پیشرفت قابل توجه عملیات ساخت و راه اندازی ردیف دوم شیرین سازی پالایشگاه فاز 13 نیز اشاره کرد و افزود: پیش بینی می شود تا قبل از پایان فروردین ماه سال 97 این واحد نیز در مدار تولید قرار گیرد.

وی با اشاره به مزایای راه اندازی آزمایشی پالایشگاه فاز 13 با گاز ترش خط پنجم سراسری افزود: این عملیات سبب رفع موانع و مشکلات واحدهای مختلف پالایشگاه شده و علاوه بر کوتاه کردن زمان دریافت و ارسال گاز دریا به مبادی مصرف، هزینه های توقف چاه های تولیدی طرح به سبب مشکلات راه اندازی را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد، از سوی دیگر با ایجاد توانایی تصفیه گاز، پالایشگاه فاز 13 می تواند تا زمان دریافت گاز از دریا، به سایر پالایشگاه ها در تولید گاز کمک کند.

پیام معتمد پیشرفت کلی طرح توسعه فاز 13 پارس جنوبی را 89 درصد اعلام کرد و افزود: پیشرفت بخش خشکی تا پایان سال 1396 به بیش از 92 درصد رسیده است.

به گفته این مقام مسئول در شرکت نفت و گاز پارس پیشرفت ساخت سکوهای دریایی طرح توسعه فاز 13 پارس جنوبی به 85 درصد، خطوط لوله دریا 78 درصد و بخش حفاری چاه های دریایی نیز به 86 درصد رسیده است.

مجری طرح توسعه فاز 13 با اشاره به پیشرفت 92 درصدی ساخت سکوهای B و D این طرح در یارد بوشهر شرکت صدرا، پیش بینی کرد با نصب این دو سکو تا آذر ماه سال 1397 عملیات دریافت گاز از موقعیت مخزنی این سکوها و ارسال آن به پالایشگاه صورت پذیرد.

طرح توسعه فاز 13 پارس جنوبی توسط کنسرسیومی متشکل از شرکت های پتروپایدار ایرانیان، مپنا و صدرا برای استخراج روزانه 56 میلیون مترمکعب گاز ترش از 38 حلقه چاه دریایی و استحصال روزانه 50 میلیون مترمکعب گاز شیرین، 2900 تن گاز مایع، 2750 تن اتان، 75 هزار بشکه میعانات گازی و 400 تن گوگرد در دست اجراء است.آخرين اخبار