شرکت نفت و گاز پارس
تاریخ: 1397/03/03
دومین ردیف شیرین سازی پالایشگاه فاز 13 پارس جنوبی به بهره برداری رسید

دومین ردیف شیرین سازی پالایشگاه فاز 13 پارس جنوبی به بهره برداری رسید
دومین ردیف شیرین سازی گاز پالایشگاه فاز 13 پارس جنوبی ، پس از انجام آزمون های پیش راه اندازی و راه اندازی ، به بهره برداری رسید.
این ردیف شیرین سازی که هم اکنون با تولید حدود 7 میلیون متر مکعب گاز در روز در مدار بهره برداری قرار دارد، به تدریح و با رسیدن به ظرفیت کامل ، روزانه 14،2 میلیون متر مکعب برابر با 500 میلیون فوت مکعب گاز را شیرین سازی و به شبکه سراسری ارسال خواهد کرد.
ردیف نخست شیرین سازی پالایشگاه فاز 13 پارس جنوبی نیز پیش از این و در ۲۹ اسفندماه سال گذشته در سفر نوروزی مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران به عسلویه راه اندازی شده بود.
پیام معتمد مجری طرح توسعه فاز 13 پارس جنوبی اظهار کرد: این ردیف درحال حاضر روزانه 9 میلیون مترمکعب گاز ترش فازهای 6 تا 8 پارس جنوبی را فرآوری و به شبکه سراسری ارسال می کند.
به گفته معتمد با بهره برداری از دومین ردیف شیرین سازی این طرح، پالایشگاه فاز 13 پارس جنوبی برای رسیدن به نیمی از ظرفیت نهایی خود در دریافت گاز ترش آماده می شود.
با تکمیل دو ردیف شیرین سازی دیگر و با احتساب مجموع چهار ردیف فرآورش گاز شیرین این طرح تا پایان شهریور ماه امسال، ظرفیت نهایی تولید گاز در فاز 13 پارس جنوبی به بیش از 50 میلیون متر مکعب در روز خواهد رسید.
مجری طرح توسعه فاز 13 پارس جنوبی ، رفع موانع و آماده سازی واحدهای فراورشی پالایشگاه ، شتاب در زمان دریافت گاز از بخش فراساحل را از اهداف و تاثیرات مهم این راه اندازی و عملیاتی شدن این دو ردیف شیرین سازی عنوان کرد و گفت: مطابق برنامه مقرر کارفرما و پیمانکاران طرح، با اجرایی شدن عملیات نصب و راه اندازی سکوهای این فاز تا قبل از پایان ابانماه سال جاری، تولید گاز از بخش فراساحل فاز 13 آغاز و جایگزین گاز ترش فازهای 6 تا 8 می شود.
معتمد از راه اندازی سومین توربو کمپرسور واحد ارسال گاز به شبکه سراسری و اولین کمپرسور سیکل تبرید پالایشگاه فاز 13 پارس جنوبی در دو ماه گذشته خبر داد و و با اشاره به پیشرفت 93،2 درصدی این بخش افزود: باتوجه به راه اندازی تدریجی بخش های مختلف پالایشگاه، کنترل و اجرای دقیق دستورالعمل های ایمنی توسط پیمانکاران راه اندازی با نظارت عالیه کارفرما و با شدت هرچه بیشتر پیگیری می شود.
طرح توسعه فاز 13 پارس جنوبی برای استخراج روزانه 56 میلیون مترمکعب گاز ترش از 38 حلقه چاه دریایی و استحصال روزانه 50 میلیون مترمکعب گاز شیرین، 2900 تن گاز مایع (LPG)، 2750 تن اتان، 75 هزار بشکه میعانات گازی و ۴۰۰ تن گوگرد در دست اجراء است.آخرين اخبار