شرکت نفت و گاز پارس
تاریخ: 1395/07/10
برگزاري مراسم روز ملي آتش نشاني و ايمني (7مهر) در پارس جنوبي

مراسم روز ملي ايمني و آتش نشاني روز چهارشنبه 7 مهرماه با حضور محمد مشكين فام مديرعامل جديد و علي اكبر شعبانپور مديرعامل پيشين شركت نفت و گاز پارس، سرپرست معاونت عمليات توليد و پشتيباني، رئيس HSE و مجريان و پيمانكاران فازهاي درحال توسعه در منطقه پارس جنوبي برگزار شد.
بعد از تلاوت آياتي چند از كلام الله مجيد و پخش سرود جمهوري اسلامي ايران، پيام معاون محترم وزير و مدير عامل شركت ملي نفت ايران به مناسبت اين روز توسط يكي از آتش نشانان قرائت گرديد

در ادامه مراسم، مدير عامل شركت نفت و گاز پارس در آغاز اين همايش ضمن تبریک روز ملی ایمنی و آتش نشانی و تقدير از تلاش تيم هاي HSE مستقر در منطقه پارس جنوبي، از شكل گيري كارگروهي ايمني محور با هدف تسريع در پيگيري و رصد مسائل HSE فازهاي درحال توسعه و عملیات تولید، ارزيابي نقاط قابل بهبود اين حوزه و اجراي مستمر مميزي در اين زمينه خبر داد.
 
مهندس محمد مشكين فام اظهار داشت: رعایت استاندارد های ايمني در بخش هاي گوناگون توسعه و عمليات، به ويژه در حوزه اجرا، در اولويت هاي كاري شركت نفت و گاز پارس قرار دارد ، چرا كه کار در صنعت نفت و گاز توام با ریسک و خطرات و حوادث احتمالي برای کارکنان و تاسیسات بوده که در صورت بروز ان موجب اختلال در بخش هاي كارفرمايي و پيمانكاران شده و توقف در روند توسعه و تولید را به دنبال خواهد داشت. وي با بيان اينكه تسريع در راه اندازي طرح هاي درحال توسعه نبايد موجب افزايش خطر پذيري و ايجاد تهديد در حوزه ايمني شود، گفت: ورود گاز به پالايشگاه ها مستلزم تهیه دستورالعمل PSSR توسط تيم هاي HSE پيمانكاران و کنترل و ارزيابي دقيق تمامي بخش هاي مرتبط با ورود گاز و تایید ان توسط HSE کارفرما است. در ادامه اين مراسم سرپرست معاونت عمليات توليد و پشتيباني با اشاره اهميت نقش ايمني در فرايند برداشت گاز از مخزن پارس جنوبي ، از اجراي سيستم PSM در بخش عمليات توليد شركت نفت و گاز پارس خبر داد.

مهندس عليخاني با اشاره به اهميت اجراي اصول ايمني در بخش توليد افزود: تفاوت اساسي ميان اجراي اصول ايمني در حوزه توسعه و توليد آن است كه در حين فعاليت هاي توسعه اي بدليل عدم وجود منابع گازي خطرات با دامنه كمتري در مقايسه با وضعيت توليد با وجود هيدروكربور در تاسيسات ايجاد خواهد شد.

جانشين مديرعامل شركت نفت و گاز پارس با بيان اينكه درحال حاضر تامين ٦٢ درصد گاز كشور در تعهد اين شركت قرار داد خاطر نشان كرد: رعايت دقيق ايمني فرايندي (Process Safety ) با ايمني عمومي از الزامات كاري بخش عمليات توليد با مشاركت HSE و در راستاي صيانت از توليد گاز از ميدان مشترك است.
 
مهندس عليخاني توليد ايمن و پايدار را وظيفه مهم مديريت عمليات توليد دانست و ادامه داد: در همين راستا با همكاري بخش HSE تمامي مولفه هاي اثر گذار بر توليد ايمن و پايدار شناسايي و كنترل مي شود. ايشان از تشكيل و پياده سازي ( PSM (Process Safety Management به منظور شناسايي و كنترل عوامل آسيب زا از جمله مديريت نشتي تاسيسات فراساحل و خطوط لوله خبر داد و گفت: با استفاده از اين نقشه راه ، گام هاي موثري در تحقق شعار توليد پايدار و ايمن برداشته خواهد شد. در ادامه مراسم، نماآهنگ روز ايمني و آتش نشاني پخش گرديد و سپس استاد مدعو به سخنراني پرداختند.

ايشان به موضوع درك ريسك در واحدهاي عملياتي و تئوري ها و مسائل مطرح در اين خصوص پرداختند سپس، رئيس HSE شركت نفت و گاز پارس نيز با بيان اينكه محوري ترين اصل مورد نظر اين شركت در سند چشم انداز توسعه توجه به HSE و رعايت الزامات آن است عنوان كرد: با توجه به اينكه اصول و موارد ايمني در نقشه راهبردي شركت بر مبناي چارچوب هاي فرايندي پياده سازي مي شود، اجراي آن از سوي بخش هاي مختلف الزامي خواهد بود.
 
  مهندس مظاهر انصاري با اشاره به تدوين سند راهبردي HSE شركت نفت و گاز پارس بر اساس افق١٤٠٤ تصريح كرد: اين سند حاوي برنامه جامع زمانبندي شامل مراحل آغازين، مسير حركت و نقطه پايان است كه علاوه بر ابلاغ آن به پيمانكاران طرح هاي در حال توسعه ، به عنوان يكي از اسناد معتبر و قابل اتكا در شركت ملي نفت ايران مورد استفاده و ارجاع قرار مي گيرد.

وي با بيان اينكه بزرگ ترين حوزه صنعت نفت و گاز كشور و بيشترين حجم نيروي انساني فعال در منطقه پارس جنوبي استقرار يافته است ، افزود: ظرفيت هاي موجود در اين منطقه بر ضرورت توجه هر چه بيشتر در حوزه هاي ايمني، بهداشت و محيط زيست افزوده و نيازمند اجرايي شدن صحيح و اصولي اسناد تدوين شده در راستاي دست يابي به توسعه پايدار است.

 رئيس HSE شركت نفت و گاز پارس كنترل دقيق و مرحله اي طرح هاي فراساحل و خشكي فازهاي در حال توسعه را از برنامه هاي اصلي تيم هاي HSE حوزه كارفرما و پيمانكاران برشمرد و با اشاره به ضرورت اجراي دستورالعمل هاي ايمني راه اندازي (PSSR) گفت: خوشبختانه هم اكنون همسو با پياده سازي اين دستورالعمل ها ، علاوه بر بازديد هاي مستمر از طرح هاي فراساحل، در تمامي جلسات مشترك پالايشگاهي، موارد ايمني به عنوان اولويت كاري، در ابتدای جلسات بازدید و پیگیری طرحها ها مورد ارزيابي قرار مي گيرد. انصاري با تقدير از تلاش نيروهاي آتش نشان و آمادگي شبانه روزي آنها جهت اطفاء حريق هاي احتمالي ، تصريح كرد: در گذشته ايمني صرفا با مقوله آتش نشاني شناخته مي شد ، درحالي كه امروزه HSE با ورود به تمامي حوزه ها ، از جمله مراحل طراحي و اجرا، دستورالعمل هاي مربوط به ايمني، بهداشت، محيط زيست و پدافند را مد نظر قرار مي دهد. سپس آقاي مهندس شعبانپور مدير عامل پيشين شركت نفت و گاز پارس به ايراد سخنراني پرداختند.

ايشان نيز ضمن تاكيد بر رعايت الزاماتHSE در تمامي مراحل پروژه، به طور ويژه به رعايت الزامات ايمني و زيست محيطي در راه اندازي طرح هاي توسعه اي اشاره نمودند.
 
  در ادامه مراسم و با حضور مهندس شعبانپور، مهندس مشكين فام و جمعي از مديران شركت، از طرح فاز برتر در حوزه HSE تقدير گرديد. در اين بخش از مراسم از آقاي مهندس مسعودي مجري فاز ١٩ و شركت مدير عامل شركت پتروپارس ايران پيمانكار اين طرح درحال توسعه و همكاران HSE طرح به دليل عملكرد برتر در حوزه HSE تقدير گردي
 
  در ادامه مراسم نيز از نفرات برتر در حوزه ايمني و آتش نشاني و HSE در مدت يك ساله منتهي به مهرماه 1395 تقدير گرديد.
 
 
 
 
 
  در پايان مراسم نيز كارشناس HSE با حضور مديران عامل فعلي و سابق شركت و مديران محترم عكسي به يادگار گرفتند.